Dealerzy

Wyposażenie elektryczne samochodu – jakie części warto wymieniać?

Wyposażenie elektryczne samochodu – jakie części warto wymieniać?
Obecnie w samochodach jest coraz więcej elektryki i elektroniki. Wynika to z zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych, ogromnego postępu między innymi w branży motoryzacyjnej. Wykorzystywana jest na szeroką skalę technologia cyfrowa. Przekłada się to na wzrost bezpieczeństwa i komfort jazdy autem. Wyposażenie elektryczne w samochodach nie jest niczym nowym, bo rozruszniki lub akumulatory stosuje się od wielu lat. Pojawił się szereg nowych rozwiązań w postaci przeróżnych czujników. W każdym współczesnym samochodzie znajdują się różne elementy z podzespołami elektronicznymi lub

Artykuł sponsorowany

Jakie jest wyposażenie elektryczne samochodu?

Na elektronikę samochodu składa się wiele elementów, które potrzebują do prawidłowego działania stałego zasilania prądem. Postęp technologii sprawił, że wiele podzespołów wysyła informacje przy wykorzystaniu cyfryzacji. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu pokładu samochodu w rozmaite sterowniki. To właśnie one odpowiadają za przetwarzanie otrzymywanych sygnałów i ich wykorzystywanie zgodnie z zainstalowanym oprogramowaniem. Producenci pojazdów dbają o to, aby były one coraz bardziej niezawodne, wygodniejsze, przyjazne środowisku.

Najważniejsze części, które składają się na wyposażenie elektryczne auta to:

  •   Akumulator;
  •   Alternator;
  •   Rozrusznik;
  •   Silniki wycieraczek;
  •   Żarówki samochodowe;
  •   Lampy i reflektory samochodowe;
  •   Przekaźniki;
  •   Bezpieczniki;
  •   Przełączniki oświetlenia
  •   Wentylator i dmuchawa;
  •   Cewka zapłonowa;
  •   Świece zapłonowe.

 

Akumulator samochodowy wymaga regularnej wymiany

Akumulatory to podstawowe wyposażenie elektryczne samochodu. Można je porównać do baterii, która zasila pojazd. Akumulator odpowiada za dostarczenie energii elektrycznej do podzespołów w samochodzie. Ma to miejsce podczas bezczynności silnika. Możliwe jest uruchomienie go przy wykorzystaniu rozrusznika. W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów akumulatorów. Kluczowe jest, aby dobrać odpowiedni model do swojego pojazdu. Musi być on w pełni kompatybilny pod względem parametrów technicznych. 

Od wyboru właściwego akumulatora zależy sprawność pojazdu, wszystkich elementów wyposażenia. Przy zakupie należy mieć na uwadze jego pojemność, prąd rozruchowy, napięcie, oznaczenie bieguna i jego typ, wymiary. Poszczególne rodzaje akumulatorów różnią się przede wszystkim konstrukcją i zawartością. Mogą być kwasowo-ołowiowe, żelowe, AGM. Te pierwsze dzielą się na akumulatory obsługowe i bezobsługowe Kluczowe jest to, aby dobrać akumulator zgodnie z zaleceniami producenta samochodów. Przyjmuje się, że żywotność akumulatora wynosi od 4 do 6 lat. Posłuży przez długi czas, jeśli zostanie odpowiednio dobrany i będzie prawidłowo eksploatowany.

A to już wiesz?  Grupa H88 stworzyła nowe rozwiązanie WAF do ochrony przed zagrożeniami w sieci

Kiedy wymienić alternator?

Akumulator z czasem się zużywa. Następuje to szybciej, jeśli jest niewłaściwie eksploatowany. Czasem wystarczy naprawa, innym razem konieczna jest wymiana. Duży wpływ na żywotność akumulatora ma przede wszystkim jego producent, który decyduje o jakości zastosowanych materiałów i rozwiązań technologicznych. Niektóre objawy wyraźnie wskazują na zużycie alternatora i konieczność dokonania wymiany. Jeżeli pojawią się ściemniające lub migoczące światła, to może to świadczyć o prawdopodobieństwie ulegnięcia awarii. 

Przygasanie i migotanie świateł wynika z tego, że nie dociera do nich wystarczająca ilość energii. Wskazuje to na tracenie mocy przez alternator. Sygnałem ostrzegawczym jest także zapach spalenizny. Taka sytuacja ma miejsce, gdy alternator jest wyeksploatowany. Dochodzi do tarcia i naprężania paska, co z kolei generuje ciepło i pojawia się nieprzyjemna woń palonej gumy. Jeśli wystąpią jakieś szumy lub piszczenie, to może to wskazywać na uszkodzenie alternatora. O jego wymianie należy również pomyśleć, gdy pojawią się problemy z uruchomieniem pojazdu. Czasem wynika to z jego rozładowania. Oznakami ostrzegawczymi są także usterki elektryczne typu niedziałające szyby lub zamki zasilane za pomocą akumulatora. Warto zapoznać się z ofertą elementów wyposażenia elektrycznego samochodu: https://awparts.pl/96-wyposazenie-elektryczne.

Jakie są objawy awarii rozrusznika?

Rozrusznik to kolejny element składający się na wyposażenie elektryczne samochodu. Bez niego niemożliwe byłoby uruchomienie pojazdu. Konieczność wymienienia rozrusznika łatwo zdiagnozować. Występują charakterystyczne objawy. Bardzo często o awarii świadczy brak reakcji silnika po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Czasem wynika to z rozładowania akumulatora lub jego uszkodzenia. Jeżeli jednak nic na to nie wskazuje, działa on prawidłowo, to można być niemalże pewnym, że wina leży po stronie włącznika rozrusznika. Prawdopodobnie doszło do jego uszkodzenia. 

Niepokój powinny wzbudzić także dźwięki stukania dobiegające spod maski, którym towarzyszy praca rozrusznika. Bardzo często jest to objaw awarii elektromagnesu lub zawieszenia szczotek. Rozrusznik może się uruchamiać, ale nie być w stanie wprowadzić pozostałych elementów w ruch z powodu spadku wydajności, utraty mocy. Bardzo głośna praca rozrusznika zawsze świadczy o jakichś nieprawidłowościach, najprawdopodobniej o uszkodzeniu mechanicznym. Auto zaczyna szarpać podczas uruchamiania, klekotać.

A to już wiesz?  Elektromobilność w Polsce - Salony i serwisy bez „energii” do sprzedaży samochodów elektrycznych

Partnerem artykułu jest awparts.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy