ekonomia transport

Linie Emirates SkyCargo przewożą pierwszego satelitę wyprodukowanego w ZEA

Linie Emirates SkyCargo przewożą pierwszego satelitę wyprodukowanego w ZEA
Data publikacji: 16.02.2018 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Linie Emirates SkyCargo przewożą pierwszego satelitę wyprodukowanego w ZEA Kategoria: transport, ekonomia/biznes/finanse Piątek, 16 lutego 2018 r. –

Data publikacji: 16.02.2018 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Linie Emirates SkyCargo przewożą pierwszego satelitę wyprodukowanego w ZEA Kategoria: transport, ekonomia/biznes/finanse

Piątek, 16 lutego 2018 r. – Dubai, ZEA – Emirates SkyCargo, linie lotnicze cargo należące do Emirates, przewiozły KhalifaSat – pierwszego sztucznego satelitę opracowanego i skonstruowanego przez inżynierów Centrum Kosmicznego im. Mohammeda bin Rashida (MBRSC) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na pierwszym etapie podróży w przestrzeń kosmiczną KhalifaSat został przetransportowany z Dubaju na lotnisko Seul-Inczon w Korei Południowej na pokładzie wyczarterowanego specjalnie w tym celu samolotu towarowego Boeing 777 Emirates SkyCargo. Z tej okazji przewoźnik zaprezentował także ciężarówkę z grafiką upamiętniającą to szczególne wydarzenie.  

Projekt KhalifaSat powstał w 2013 roku z inicjatywy Jego Wysokości Szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, wiceprezydenta i premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz emira Dubaju, a jego celem było wyprodukowanie pierwszego na terytorium ZEA sztucznego satelity. Po wyniesieniu na orbitę w 2018 roku satelita teledetekcyjny będzie wykonywać zdjęcia Ziemi na potrzeby różnych gałęzi przemysłu.

– W przeszłości linie Emirates SkyCargo przewoziły najróżniejsze niecodzienne ładunki, jednak możliwość przetransportowania pierwszego satelity wyprodukowanego w ZEA jest szczególnym wyróżnieniem. Cieszymy się, że mogliśmy służyć naszym doświadczeniem w zakresie transportu lotniczego w tej ważnej, historycznej chwili – powiedział Nabil Sultan,  Divisional Senior Vice President Emirates, Cargo.

– Od momentu rozpoczęcia budowy KhalifaSat w Centrum Kosmicznym im. Mohammeda bin Rashida do dziś, kiedy szykujemy się do wyniesienia satelity na orbitę, minęło blisko pięć lat. Potrzebowaliśmy partnera, który dysponowałby możliwościami i umiejętnościami niezbędnymi do przetransportowania KhalifaSat z Dubaju bez ryzyka uszkodzenia delikatnego oprzyrządowania i poszczególnych komponentów. Zespół Emirates SkyCargo współpracował z nami przez ponad trzy miesiące, czuwając nad całym procesem transportowym – powiedział Salem Al Marri, zastępca dyrektora generalnego ds. naukowych i technicznych w Centrum Kosmicznym im. Mohammeda bin Rashida.

A to już wiesz?  Energa zasili PKP Intercity

1 / 2

Ze względu na szczególnie wrażliwy charakter przesyłki, od listopada 2017 roku pracownicy Emirates SkyCargo i MBRSC wspólnie przygotowywali i planowali wszystkie etapy przewozu satelity z Dubaju na lotnisko Seul-Inczon. Najpierw satelita został przewieziony z zakładu produkcyjnego MBRSC w Dubaju do terminalu cargo DWC Emirates SkyCentral na lotnisku Dubai World Central specjalną zdalnie monitorowaną ciężarówką Emirates SkyCargo po trasie wyznaczonej dzięki technologii tzw. geofencingu, pod eskortą policji w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa. Zespoły Emirates SkyCargo i MBRSC wykonały również kilka próbnych załadunków, aby rzeczywisty przewóz satelity przebiegł bez zakłóceń.

Następnie satelita został załadowany przez szerokie drzwi ładunkowe samolotu towarowego Boeing 777 należącego do przewoźnika. Interdyscyplinarny zespół Emirates SkyCargo, w którym znaleźli się m.in. specjaliści od załadunku, opracowali optymalny plan załadunku satelity w celu zapewnienia jego bezpiecznego przewozu na pokładzie samolotu. 

Historyczną podróż KhalifaSat można obejrzeć na filmie. 

Oprócz samego załadunku i przewozu przedsięwzięcie wymagało od linii Emirates SkyCargo drobiazgowego planu w celu zapewnienia dostępności samolotu i załogi oraz uzyskania niezbędnych zgód na realizację lotu czarterowego do portu lotniczego Seul-Inczon.

Połączenia czarterowe Emirates SkyCargo

W okresie od stycznia do grudnia 2017 roku flota 14 samolotów towarowych Emirates SkyCargo wykonała ponad 370 lotów czarterowych do 140 kierunków. Oprócz tego przewoźnik realizuje regularne połączenia towarowe do ponad 40 kierunków na całym świecie.  W przeszłości rejsami czarterowymi Emirates SkyCargo przewożono najróżniejsze rodzaje ładunku – od sprzętu na koncerty muzyczne, poprzez ponadgabarytowe maszyny i komponenty używane w budownictwie i produkcji przemysłowej, po silniki samolotowe i jachty. 

Linie Emirates SkyCargo są liderem wśród przewoźników cargo, oferując przestrzeń ładunkową w przeszło 260 samolotach. Nowoczesna flota i infrastruktura w połączeniu z doświadczonym zespołem pozwala przewoźnikowi osiągać najwyższe standardy w zakresie realizacji usług i zadowolenia klientów.  źródło: Biuro Prasowe Emirates Załączniki: Linie Emirates SkyCargo przewożą pierwszego satelitę wyprodukowanego w ZEA transport, ekonomia/biznes/finanse - Hashtagi: #transport #ekonomia/biznes/finanse

A to już wiesz?  Kierunek – Dubaj: specjalna oferta Emirates na kwiecień

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy