Biznes Motoryzacja

Telematyka samochodowa szybko się rozwija.

Telematyka samochodowa szybko się rozwija.
Światowy rynek zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy wyniesie 80 miliardów funtów brytyjskich do roku 2016. Coraz więcej flot samochodowych na świecie jest wyposażane w takie

Data publikacji: 2014-05-30
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Telematyka samochodowa szybko się rozwija.
Kategoria: BIZNES, Motoryzacja

Światowy rynek zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy wyniesie 80 miliardów funtów brytyjskich do roku 2016. Coraz więcej flot samochodowych na świecie jest wyposażane w takie rozwiązania.

Telematyka samochodowa szybko się rozwija. BIZNES, Motoryzacja - Światowy rynek zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy wyniesie 80 miliardów funtów brytyjskich do roku 2016. Coraz więcej flot samochodowych na świecie jest wyposażane w takie rozwiązania.

–  Coraz dynamiczniej rozwija się światowy rynek telematycznych rozwiązań monitorowania flot samochodowych i jednocześnie wspomagających kierowcę podczas jazdy. Królewski Instytut Nawigacji w Wielkiej Brytanii (The Royal Insitute of Navigation) szacuje, że wartość globalnego rynku zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) przekroczy wartość 80 miliardów GBP do roku 2016, przy średniej rocznej stopie wzrostu 23%.  

 

Zapewnienie bezpieczeństwa przewożonych towarów i osób staje się coraz większym wyzwaniem nie tylko dla firm transportowych, ale także tych posiadających dużą liczbę służbowych samochodów. Coraz więcej pracowników korzysta z samochodów firmowych w ramach swoich przywilejów służbowych. Wraz z rosnącą wartością posiadanej przez firmy floty samochodowej zwiększają się również koszty jej utrzymania. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw poszukuje skutecznych systemów monitorowania i zarządzania swoją flotą samochodową. Obecnie nowe technologie wychodzą im naprzeciw.

 

Niedawno w Jonhson & Jonhson, jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie ruszyła z globalnym projektem monitorowania kierowców swojej floty samochodowej w różnych krajach na świecie za pomocą zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy. Jako partnera projektu wybrała firmę Mobileye®. Na początek zainstalowano urządzenia Mobileye® w 65 samochodach w brytyjskiej filii firmy. Już po 3 miesiącach od wdrożenia wyliczono, że szkodowość wśród uczestników pilotażowego programu zmniejszyła się o prawie 14%, podczas gdy zużycie paliwa spadło o 11%. Opinie uczestników programu, którzy jeżdzą z kamerą Mobileye® zainstalowaną w swoim samochodzie służbowym były bardzo pozytywne. Podkreślano, że kamera szczególnie przydaje się w chwilach rozproszenia uwagi kierowcy, takich jak dzwoniąca komórka w samochodzie, przeglądanie firmowych papierów, spożywanie jedzenia podczas jazdy, do czego przyznawała się niestety większość kierujących pojazdami. Nie potwierdziły się ich wcześniejsze obawy, że system może zbytnio angażować uwagę kierowcy i ingerować w styl jazdy. Niektórzy zauważyli, że dzięki regularnym raportom z systemu przekazywanym przez kierownictwo udaje im walczyć ze złymi nawykami takimi jak nagłe hamowanie i przyspieszanie, przekraczanie prędkości w miejscach, które dobrze znają z codziennych objazdów.

A to już wiesz?  MITSUBISHI eX Concept - kompaktowy crossover z napędem elektrycznym

Jonhson & Jonhson planuje dalszy rozwój projektu i stopniowe wdrażanie także w innych krajach, gdzie firma posiada duże floty samochodowe.

 

Również w Polsce coraz więcej samochodów jeżdzi po drogach pod czujną kontrolą zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy. Najwięcej firm korzysta z rozwiązań firmy Mobileye®, która stała się obecnie liderem rynku. Z urządzeń Mobileye® korzystają już w Polsce takie firmy jak Coca-Cola, SAMAT, autobusy miejskie w Szczecinie. Obecnie trwają także pilotażowe programy w dwóch światowych koncernach farmaceutycznych, w dwóch dużych firmach transportowych. „Prowadzimy także negocjacje handlowe z operatorami komórkowymi, przedsiębiorstwami z branży handlowej oraz kilkoma firmami ubezpieczeniowymi w Polsce:” wyjaśnia Piotr Nawrocki, Dyrektor Regionalny na Europę Centralną. „W Polsce obecnie jeździ już ponad tysiąc samochodów firmowych wyposażonych w kamerę Mobileye®” dodaje Piotr Nawrocki.

 

Na świecie systemy Mobileye® obsługują floty samochodowe takich firm jak Abbott Laboratories, DHL, GE Capital Fleet Services, Veolia, inTime Logistics, Coca-Cola Hellenic w Czechach i na Węgrzech. Jak wyliczyła firma, obecnie ponad 100 tysięcy samochodów na świecie zostało już wyposażone w kamerę Mobileye.

 

Badania pokazały, że urządzenie Mobileye® zainstalowane w samochodzie zwiększa bezpieczeństwo, poprawia styl i płynność jazdy. Kierowca reagując na sygnały urządzenia dostosowuje się do zaleceń. W przypadku flot samochodowych, dzięki integracji urządzeń Mobileye® zamontowanych w samochodach służbowych z systemami zarządzania flotą, właściciel czy zarządca floty ma dostęp do raportów pokazujących nie tylko trasę kierowców, ale również  ich styl jazdy w odniesieniu do rzeczywistej sytuacji na drodze. System przekaże pełne dane m.in. o zachowywaniu bezpiecznego dystansu do pojazdów z przodu, przestrzeganiu ograniczeń prędkości, powiadomi o agresywnej jeżdzie. W ten sposób rozwiązanie Mobileye® pozwala uniknąć śmiertelnych wypadków, zmniejszając liczbę kolizji, obniżając zużycie paliwa i redukując całkowity koszt posiadania floty.

 

Co to jest Mobileye®?

A to już wiesz?  Znaczenie środków smarnych w branży energetycznej

Mobileye® to przede wszystkim kamera, która w sposób ciągły obserwuje drogę przed pojazdem i analizuje sytuację pod kątem bezpieczeństwa, a dzięki alertom generowanym w sytuacjach krytycznych poprawia bezpieczeństwo jazdy i znacząco zmniejsza skutki ewentualnych kolizji. W chwili zagrożenia generuje ostrzeżenia dźwiękowe i wizualne wyświetlane w czasie rzeczywistym na smartfonie lub własnym wyświetlaczu. System Mobileye® montuje się na przedniej szybie wewnątrz samochodu, a wyświetlacz (Eye Watch) umieszcza w polu widzenia kierowcy, na desce rozdzielczej. Serce systemu to niezwykle szybki i niezawodny procesor SeeQ2, specjalnie opracowany przez firmę Mobileye®.

System Mobileye® wykorzystuje zaawansowaną technologię analizy obrazu do wykrywania: pojazdów (w tym także motocykli i rowerów), pieszych, pasów ruchu, ograniczeń prędkości. Dzięki swoim funkcjom ułatwia utrzymywanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów na drodze. W razie potrzeby ostrzega kierowcę, pozwala uniknąć stłuczek i poważnych wypadków drogowych. Dzięki Mobileye® kierowca otrzymuje w czasie rzeczywistym ostrzeżenia o sytuacjach krytycznych.

 

Prezentację systemu Mobileye można obejrzeć na www.youtube.com/MobileyeAWS.

 

Informacje o firmie:

Mobileye®

Firma Mobileye®, globalny lider w rozwoju zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS). Założona w 1999 r. przez prof. Amnona Shashuę i Ziva Avirama. Od samego początku jej założeniem jest tworzenie i rozwój wizyjnych systemów wspomagania kierowcy, które zwiększają bezpieczeństwo pasażerów i zmniejszają liczbę wypadków.

 

Centrum badawcze firmy Mobileye® znajduje się w Jerozolimie i jest największym na świecie ośrodkiem rozwoju systemów wizyjnych. Dział badań i rozwoju zatrudnia prawie 400 pracowników. Firma ma swoje biura w Holandii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Japonii i na Cyprze.

Mobileye® jako wiodący na rynku dostawca, współpracuje z wieloma globalnymi firmami motoryzacyjnymi, w tym BMW, GM, Volvo, Hyundai, Renault Trucks i innymi. Do dziś technologie firmy Mobileye zostały wdrożone w samochodach BMW: 5-Series, 6-Series, 7-Series, w modelach Volvo S80, S60, XC70, XC60 i V70 oraz w samochodach produkowanych przez firmę GM, takich jak Buick Lucerne, Cadillac DTS i STS.

A to już wiesz?  Solidna podpora najdłuższego mostu na świecie

 

Zarówno firma jak i jej wizyjne systemy ostrzegawcze otrzymały wiele prestiżowych nagród m.in. International Fleet Industry Award 2011 i 2013, Red Herring Top 100 Innovators Award oraz Frost & Sullivan 2006 Entrepreneurial Company of the Year Award in the Automotive Industry, co potwierdza unikatowość i innowacyjność rozwiązań oferowanych przez Mobileye.

Więcej informacji na http://www.mobileye.com/pl-pl/produkty/

 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Telematyka samochodowa szybko się rozwija. BIZNES, Motoryzacja - Światowy rynek zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy wyniesie 80 miliardów funtów brytyjskich do roku 2016. Coraz więcej flot samochodowych na świecie jest wyposażane w takie rozwiązania.
Hashtagi: #BIZNES #Motoryzacja

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy