Volvo

Projekt YCC – śmiałe i eleganckie nadwozie

Projekt YCC – śmiałe i eleganckie nadwozie
Data publikacji: 01.03.2004 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Projekt YCC – śmiałe i eleganckie nadwozie 1.03.2004 Projekt YCC – śmiałe i eleganckie nadwozie Model YCC jest

Data publikacji: 01.03.2004
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Projekt YCC – śmiałe i eleganckie nadwozie

1.03.2004
Projekt YCC – śmiałe i eleganckie nadwozie

Model YCC jest samochodem wielu kontrastów. To pojazd funkcjonalny i przyjazny dla użytkownika, a jednocześnie sportowy w swym charakterze i budzący wyjątkowe emocje. Stylistyka nadwozia w uderzający sposób równoważy wszystkie wymienione cechy. To dlatego YCC ma:

ˇ          niską przednią część oraz długą tylną szybę, zapewniające doskonałą widoczność dookoła,

ˇ          zderzaki oraz dolną część boków nadwozia pokryte mocnym, trwałym materiałem, kontrastującym z górną częścią nadwozia o niepowtarzalnym uroku,

ˇ          muskularną sylwetkę z szeroką linią podokienną,

ˇ          unoszone drzwi.

ˇ          przezroczyste reflektory o oryginalnym wyglądzie

Dobra widoczność z miejsca kierowcy znalazła się wysoko na liście życzeń dotyczących YCC. Obserwacja wszystkich czterech narożników nadwozia jest w wielu samochodach utrudniona, dlatego parkowanie lub jazda w ciasnych zaułkach może okazać się kłopotliwa. W YCC doskonale widać, gdzie zaczyna się i kończy samochód, ponieważ jego przednia część jest bardzo niska, zderzaki znajdują się w polu widzenia, a charakterystyczne dla Volvo przetłoczenie w kształcie litery V zostało odwrócone. Efekt prac wywołuje skojarzenia z Volvo P1800, charakteryzuje się sportowym wyglądem i zapewnia kierowcy możliwość pełnej oceny sytuacji przed samochodem. Podobny efekt uzyskano w tylnej części, gdzie szyba sięga niemal do końca pojazdu.

Szeroki pas podokienny YCC akcentuje „muskularny” i jednocześnie elegancki wygląd. „Bardzo ważne było dla nas połączenie pięknej, płynnej linii z „muskularnym” wyglądem. Podkreślający moc przód auta wywołuje wrażenie prędkości, linie nadwozia płynnie poprowadzone są ponad przednimi kołami, a następnie opadają ku tyłowi,” mówi Anna Rosen, która projektowała nadwozie.

 

Kameleon o zmiennym prześwicie

YCC jest tak duże, jak Volvo S60. Funkcja regulacji prześwitu umożliwia uniesienie lub opuszczenie nadwozia w trakcie jazdy albo podczas postoju. To samochód, który łączy w sobie sportowy charakter i siłę, zaś wzornictwo nadwozia odzwierciedla walkę tych dwóch cech. Osłony podwozia podkreślają funkcjonalny charakter auta.

A to już wiesz?  Volvo napędzane SUV’ami – szósty z rzędu rekord sprzedaży i ponad 700 000 samochodów sprzedanych w 2019 roku

Zderzaki i dolna część nadwozia wykonane są z wytrzymałych, trwałych materiałów w celu zaakcentowania funkcjonalności. Temu wrażeniu przeciwstawione zostało piękno opływowo ukształtowanych płatów nadwozia. Wykończono je zmieniającym kolor lakierem Chameleon („Kameleon”), nadającym powierzchni mieniący się, jedwabisty wygląd. W zależności od oświetlenia, kolor nadwozia zmienia się z zielonego na złoty lub z błękitnego na żółty. „Wybrałyśmy lakier, który w najkorzystniejszy sposób podkreśla linie samochodu,” komentuje Maria Uggla, projektantka kolorystyki i wykończenia.

 

Efekt bryły lodu

Reflektory oraz tylne lampy stanowią ważny element stylistyki YCC. Reflektory składają się z soczewek z przezroczystego tworzywa termoplastycznego, zaś Ÿródłem światła są zestawy diod elektroluminescencyjnych. Uzyskano w ten sposób efekt przypominający bryłę lodu emitującą światło. Nie są widoczne żadne żarówki ani diody, a jedynie światło.

Tylne lampy zespolone akcentują charakterystyczny wygląd studyjnego Volvo. Kolor klosza zmienia się przechodząc płynnie z czerwonego w pomarańczowy. Wysoko umieszczone światło hamowania znajduje się przy górnej krawędzi tylnej szyby. Gdy kierowca intensywniej hamuje, powiększa się świecąca na czerwono powierzchnia lampy. Jeśli natomiast kierowca zostanie zmuszony do bardzo gwałtownego hamowania, światło zaczyna pulsować.

 

Otwierane do góry drzwi o niewielkiej rozpiętości

Otwory drzwi YCC są szerokie:

ˇ          umożliwiają wyeksponowanie wnętrza samochodu

ˇ          ułatwiają załadunek i wyładunek bagażu z tylnej części kabiny

ˇ          ułatwiają wsiadanie i wysiadanie.

Przyciągające wzrok otwierające się do góry drzwi o niewielkiej rozpiętości stanowiły doskonałe rozwiązanie dla YCC. Zamknięte drzwi kończą się wraz z dolną krawędzią lakierowanej części nadwozia, co oznacza, że po otwarciu wystają jedynie 60 cm poza obrys samochodu. Zajmują zatem mniej miejsca, niż potrzeba do pełnego otwarcia tradycyjnych drzwi. Gdy drzwi otwierają się do góry, część progu znajdująca się pod nimi wysuwa się i opuszcza. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby wspinania się ponad wysokim progiem, a odsłaniające się powierzchnie są zawsze czyste.

A to już wiesz?  Rekord z Volvo

Kolejną korzyścią wynikającą z takiej konstrukcji drzwi jest przesunięcie słupka B do tyłu, co dodatkowo poprawia widoczność z miejsca kierowcy.

 

Opisy oraz parametry zamieszczone w niniejszym materiale prasowym dotyczą gamy modeli Volvo Car Corporation, niezależnie od rynku. W zależności od rynku mogą występować różnice w specyfikacji pojazdu. Specyfikacja może ulec zmianie bez uprzedzenia

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
 Projekt YCC – śmiałe i eleganckie nadwozie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy