Volvo

Projekt YCC – dopasowany do upodobań nowoczesny pokój dzienny, ze wszystkim czego potrzebujesz w zasięgu ręki

Projekt YCC – dopasowany do upodobań nowoczesny pokój dzienny, ze wszystkim czego potrzebujesz w zasięgu ręki
Data publikacji: 01.03.2004 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Projekt YCC – dopasowany do upodobań nowoczesny pokój dzienny, ze wszystkim czego potrzebujesz w zasięgu ręki 1.03.2004 Projekt

Data publikacji: 01.03.2004
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Projekt YCC – dopasowany do upodobań nowoczesny pokój dzienny, ze wszystkim czego potrzebujesz w zasięgu ręki

1.03.2004
Projekt YCC – dopasowany do upodobań nowoczesny pokój dzienny, ze wszystkim czego potrzebujesz w zasięgu ręki

YCC zaprojektowano tak, by odpowiadał indywidualnym potrzebom. Użytkownik może wybrać zestaw ustawień i otrzymywanych informacji. Może zdecydować, jak ma wyglądać wnętrze i jak wysoko chce podróżować. Oto wybrane cechy charakteryzujące kabinę YCC:

Ergovision – ergonomia i optymalne pole widzenia zapewnione dzięki opatentowanemu rozwiązaniu,
łatwość wsiadania i wysiadania,
niezwykła przestronność,
wszystko znajduje się w zasięgu ręki,
wielofunkcyjne schowki,
jasna tonacja i wykończenie oryginalnymi materiałami,
charakter bliższy pokojowi dziennemu niż salonowi czy kokpitowi, nowoczesne tkaniny tapicerskie
Gdy skrzydło drzwi otwiera się do góry, próg odchyla się w dół, ułatwiając kierowcy i pasażerom wsiadanie i wysiadanie. Opuszczany próg pełni dwie funkcje (oprócz ograniczenia rozpiętości otwartych drzwi): ułatwia wychodzenie i wchodzenie do auta oraz odsłania czyste powierzchnie wnętrza. Nie ma możliwości otarcia się o ubłocone nadwozie i zabrudzenia ubrania.Zamiarem projektantki wnętrza, Cindy Charwick, było poprawienie dostępu do miejsca za kierownicą oraz podniesienie komfortu. Zanim kierowca wsiądzie do samochodu, boczne podparcia fotela opuszczają się. Cały fotel przesuwa się do najniższego i odsuniętego najdalej do tyłu położenia, a kierownica i nadwozie unoszą się. Taka zmiana ustawień zwiększa swobodę ruchów kierowcy, zanim zamknie za sobą drzwi. Następnie, na czas jazdy, podparcia boczne powracają do komfortowego, podtrzymującego ciało położenia.

Indywidualnie dobrana pozycja za kierownicą

Jednym z kluczowych założeń podczas opracowywania YCC było zapewnienie kierowcy – niezależnie od wzrostu – możliwości zajęcia prawidłowej pozycji na czas jazdy oraz jak najlepszej widoczności. Wynikiem prac jest układ Ergovision (obecnie patentowany), dbający o ergonomię miejsca kierowcy i optymalizację pola widzenia.

W punkcie dealerskim dokonuje się skanowania sylwetki kierowcy. Następnie uzyskane dane wykorzystywane są do wyznaczenia odpowiedniej pozycji za kierownicą. Niezbędne informacje zostają zapisane w postaci cyfrowej w osobistym kluczyku użytkownika. Po zajęciu miejsca w fotelu kierowcy i umieszczeniu kluczyka w centralnej konsoli, fotel, kierownica, pedały, zagłówek i pasy bezpieczeństwa przestawią się automatycznie do położenia właściwego dla budowy ciała kierowcy. W rezultacie pozycja za kierownicą jest doskonale dopasowana i zapewnia możliwie najlepszą widoczność.

A to już wiesz?  Volvo Cars świętuje 20 urodziny napędu AWD w swoich samochodach

Chcąc zmienić zapisane położenie, wystarczy przestawić wybrany element układu i zapisać nowy zestaw ustawień w kluczyku. Układ ostrzeże kierowcę o nieprawidłowym polu widzenia za pomocą soczewkowego hologramu z symbolem oka, wyświetlanego na słupku A pomiędzy szybą czołową i drzwiami.

YCC wyposażone jest w inne funkcje zapewniające możliwie najwyższy komfort za kierownicą i pozwalające na bezproblemową jazdę. Zgodnie z filozofią projektowania, jeśli tylko jakiekolwiek rozwiązanie pozwalało na dopasowanie samochodu do kierowcy, należało je wprowadzić. Ponieważ wysokość obcasów w butach może być każdego dnia inna, wprowadzono regulację położenia podparcia pięt kierowcy. Natomiast zagłówki przystosowane są do różnego stylu uczesania, na przykład spięcia włosów „w koński ogon”.

Przestrzeń i wygoda

Wzornictwo wnętrza YCC równoważy potrzebę uzyskania możliwie największej przestrzeni oraz potrzebę zapewnienia łatwości dostępu do wielu najpotrzebniejszych rzeczy.

„Wszystko stanowi część planu, którego celem było ułatwienie życia. Kabinę zaprojektowano tak, by wszystko, czego potrzebuje kierowca, znajdowało się w zasięgu jego ręki. Otoczenie musi również korzystnie wpływać na samopoczucie kierowcy,” podkreśla projektantka wnętrza Cindy Charwick.

We wnętrzu kabiny odzwierciedliła ona płynne linie nadwozia. Deska rozdzielcza w kształcie litery S podkreśla przestronność i otwartość wnętrza. Aby wzmocnić wrażenie lekkości i płynności, jakie wywołuje zmieniające swój kolor nadwozie z unoszonymi drzwiami, mocowania przednich foteli skonstruowano tak, że są niewidoczne. Wydaje się, że fotele unoszą się ponad podłogą.

Elegancja jest cechą również innych rozwiązań zastosowanych we wnętrzu. Œwiatło naturalne podąża za zarysami bocznej części samochodu, otwory wentylacyjne są ukryte, zaś podsufitka otaczająca szklane okno dachowe tworzy usiane gwiazdami sklepienie dzięki wykorzystaniu technologii światłowodowej.

Elementy sterowania i wskaŸniki

YCC pełne jest nowoczesnych rozwiązań technicznych, jednak nie pozwoliliśmy, by technika komplikowała życie kierowcy. Dlatego tablica rozdzielcza jest przejrzysta, prosta i powściągliwa w stylu. Znajduje się na niej niewiele wskaŸników, które umieszczono pobliżu kierunku patrzenia kierowcy. Przełącznik zmiany biegów znajduje się przy kierownicy.

Usunęliśmy wszystko, co nieistotne – kierowca może dowiedzieć się jedynie z jaką prędkością podróżuje, ile może przejechać na znajdującym się w zbiorniku zapasie paliwa oraz jak znaleŸć drogę do celu. Innymi słowy, pozostawiliśmy prędkościomierz, wskaŸnik zasięgu jazdy oraz system nawigacji. Wszelkie inne informacje dostępne są na panelu sterowania obok kierownicy. Wszystko bez trudu dostępne, zrozumiałe i łatwe w obsłudze.

A to już wiesz?  Portal CarGurus uznał obie generacje SUV-a Volvo XC90 za najlepsze auta używane (wyróżnienie Best Used Cars)

Schowki

W YCC schowki rozmieszczono w nowych miejscach. Dzięki przeniesieniu przełącznika zmiany biegów w okolice kierownicy oraz zastosowaniu automatycznego hamulca postojowego sterowanego elektronicznie, zwolniła się przestrzeń pomiędzy przednimi fotelami. To doskonałe miejsce do przechowywania rzeczy, które mogą być przydatne w podróży. Kierowca nie powinien przejmować się drobiazgami takimi jak dzwonienie telefonu lub problemy ze znalezieniem w pośpiechu drobnych pieniędzy. Na tunelu znajdują się zarówno płytkie, jak i głębokie schowki, które pomieszczą na przykład komputer przenośny, torebkę, drobne na parking, napoje, klucze, płyty i telefon komórkowy.

Natomiast główną funkcją tylnych siedzeń nie jest pomieszczenie pasażerów – przystosowano je przede wszystkim do przewożenia bagażu, ponieważ w taki sposób najczęściej wykorzystują te miejsca klienci z grupy, do której kierowany jest pojazd. Tutaj znajdzie się miejsce na nesesery, walizki i torby pełne sprzętu sportowego. Tylna kanapa podzielona jest na dwa odrębne, składane siedzenia. Podobnie jak fotele w kinie, gdy miejsca nie są zajęte, siedziska składają się w celu powiększenia ilości miejsca na bagaż. Schowek w tylnej części oparcia fotela kierowcy jest w rzeczywistości małym, zdejmowanym neseserem. Bagażnik jest na tyle duży, by pomieścić zestaw kijów golfowych.

Oryginalne materiały i światło

Wnętrze wywołuje przede wszystkim poczucie przestrzeni i światła. Siedząc w YCC nie można się oprzeć wrażeniu, że odpoczywa się w dziennym pokoju. Wzornictwo wnętrz mieszkalnych wywarło silny wpływ na kolorystykę i wykończenie kabiny.

„Przenieśmy dzienny pokój do samochodu. Wykorzystajmy materiały, jakie mamy w domach – materiały oryginalne, nie osłonięte warstwą lśniącej emalii,” w taki sposób podeszła do problemu Maria Uggla, projektantka odpowiedzialna za kolorystykę i wykończenie.

Wnętrze YCC jest wyjątkowo jasne, podobnie jak nowocześnie urządzony pokój dzienny z dużymi oknami i świetlikami w dachu. Prawdziwym natchnieniem okazało się skandynawskie światło. Materiały użyte do wykończenia powierzchni nadają oświetleniu odpowiednią tonację i spektrum. Dobrano je specjalne, unikając jakiegokolwiek wrażenia ciężkości wnętrza, w celu spotęgowania przestronności kabiny. Wszystkie poziome powierzchnie wykonane są z laminowanego dębu, uzupełnionego na funkcjonalnych powierzchniach pokryciem o fakturze „szczotkowanego” aluminium.

Kolejnym nowatorskim rozwiązaniem jest zastosowanie, w miejscach takich jak środek tablicy rozdzielczej, elementów z jasnego tworzywa sztucznego pokrytego bezbarwną warstwą. Maskownice głośników o nieregularnych wzorach utrzymane są w kolorystyce biało-srebrnej. Boczne panele, drzwi i siedzenia tylne łączy jednakowy kolor utrzymany w jasnej tonacji.

A to już wiesz?  Przygotuj swoje Volvo na pierwszy śnieg

Elementy dekoracyjne dopasowane do upodobań.

Podobnie, jak jasne ściany pokoju dziennego powodują wyeksponowanie umeblowania, pastelowe powierzchnie w YCC sprawiają, że fotele i dywaniki natychmiast przyciągają wzrok. Tutaj otwierają się prawdziwe możliwości ukazania indywidualnego stylu – pojawia się okazja do zmiany wystroju wnętrza odpowiednio do panujących trendów lub osobistych upodobań. Gama ośmiu wymiennych pokryć tapicerskich siedzeń z dopasowanymi dywanikami oznacza, że samochód można wykończyć według własnego gustu.

Ich wymiana odbywa się bez trudu i szybko, a pielęgnacja jest niezwykle prosta: niektóre można prać w pralce, inne wystarczy oczyścić na sucho. Liczba wariantów jest na tyle duża, by każdy mógł znaleŸć coś dla siebie. Dostępne są następujące opcje:

ˇ          ciemnobrązowa skóra. Tradycyjna tapicerka z miękkiej skóry, uzupełniona cienkim dywanikiem z tkaniny pętelkowej.

ˇ          czarno-brązowe połączenie tkaniny i skóry. Wyrazisty, sportowy wariant. Uzupełniony wielokolorowymi dywanikami z tkaniny pętelkowej z pomarańczowymi, szaro-zielonymi, beżowymi, czerwonymi i żółto-zielonymi akcentami.

ˇ          beżowa tkanina z cytrynowo-żółtymi akcentami. Bardziej wyciszony styl, uzupełniona dywanikami z tkaniny i wełnianego boucle, z cytrynowożółtymi paskami z tkaniny pętelkowej.

ˇ          wełniane boucle w kratę. Tkanina w stylu retro i czarno-cytrynowo-żółtej kolorystyce, nawiązująca do trendów wzorniczych: współczesnych oraz z lat 50-tych ubiegłego stulecia. Z dywanikami z czarnego filcu.

ˇ          czerwona wełna. Grube, ciepłe pokrycie tapicerskie. Dywaniki wykonane są z tego samego typu materiału.

ˇ          kremowa filcowana wełna. Bardziej zachowawczy wariant, uzupełniony dywanikami z tkaniny boucle z zielonymi i szarymi akcentami.

ˇ          szary nubuk. Elegancka wersja z grubymi dywanikami z tkaniny pętelkowej.

ˇ          jaskrawa pastelowa żółć z haftowanymi kwiatami. Najbardziej niekonwencjonalny wariant, uzupełniony ciemnobrązowymi dywanikami boucle z krawędziami z pastelowo żółtej tkaniny.

Wszystkie używane materiały równie dobrze prezentowałyby się w pokoju dziennym. Wiele z nich nigdy dotąd nie było używanych w samochodach. Każdy wariant pokrycia foteli ma własną etykietkę, co podkreśla dodatkowo związki ze wzornictwem wnętrz mieszkalnych.

 

Opisy oraz parametry zamieszczone w niniejszym materiale prasowym dotyczą gamy modeli Volvo Car Corporation, niezależnie od rynku. W zależności od rynku mogą występować różnice w specyfikacji pojazdu. Specyfikacja może ulec zmianie bez uprzedzenia

gama ośmiu wersji tapicerek i dywaników, które można bez trudu wymienić zależnie od nastroju, pory roku lub panujących trendów.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
 Projekt YCC – dopasowany do upodobań nowoczesny pokój dzienny, ze wszystkim czego potrzebujesz w zasięgu ręki

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy