transport Wydarzenia

Pasmo sukcesów na zawodach pneumobili

Pasmo sukcesów na zawodach pneumobili
Studenci Politechniki Gdańskiej czterokrotnie stanęli na podium podczas międzynarodowych zawodów pneumobili, które odbyły się na początku maja w węgierskim

Data publikacji: 12.05.2017 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Pasmo sukcesów na zawodach pneumobili Kategoria: wydarzenia, transport

Studenci Politechniki Gdańskiej czterokrotnie stanęli na podium podczas międzynarodowych zawodów pneumobili, które odbyły się na początku maja w węgierskim Eger.

Studenci Politechniki Gdańskiej czterokrotnie stanęli na podium podczas międzynarodowych zawodów pneumobili, które odbyły się na początku maja w węgierskim Eger.

W X International Aventics Pneumobil Competition uczestniczyło niemal 50 zespołów z Węgier, Polski, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Rumunii. PG reprezentowały aż trzy ekipy. Dwie z Koła Naukowego „Mechanik” i jedna z Koła Naukowego Konstruktorów Pojazdów.

Uczestnicy konkursu samodzielnie skonstruowali swoje pneumobile, czyli pojazdy wyglądem przypominające motocykle lub bolidy, ale zasilane sprężonym powietrzem. W zawodach ważne było właściwe wykorzystanie energii zmagazynowanej w sprężonym powietrzu (dziesięciolitrowa butla).

Drużyny z naszej uczelni startowały w trzech konkurencjach: Arcade Skill Race (wyścig po wyznaczonej trasie, w którym oprócz przyśpieszenia, prędkości i zwrotności pojazdu, liczą się również umiejętności kierowcy), Acceleration Race (wyścig po prostej, w którym istotne jest przyspieszenie i prędkość) i Long–distance Race (konkurencja polegająca na przejechaniu maksymalnego dystansu na jednej butli gazu). Ponadto oceniana była telemetria (zdalny przesył danych z pojazdu dotyczących zużycia powietrza, pracy silnika, prędkości pojazdu itp.), a także wygląd i konstrukcja pojazdu.

Najlepiej spisała się drużyna z Koła Naukowego „Mechanik" pod nazwą PG Power w składzie: Jakub Łaga, Michał Przepiera, Robert Kowalewski, Mateusz Troka, Artur Klajst, Michał Kurek, Paweł Zych oraz Marcin Ziółkowski. Teamowi, złożonemu ze studentów Wydziałów Mechanicznego oraz Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, udało się osiągnąć:

I miejsce w konkurencji Arcade Skill Race,
II miejsce w Drag Race,
VI miejsce w Long–distance Race,
I miejsce w kategorii telemetrii,
II miejsce w kategorii na najlepszy film o projekcie.

– Cieszymy się z naszych wyników. Zamierzamy w przyszłym roku również wziąć udział w zawodach z tym samym pojazdem. Jednak jeśli uda nam się pozyskać fundusze chcielibyśmy wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę do zbudowania nowego, jeszcze lepszego pojazdu – mówi Jakub Łaga, przedstawiciel zwycięskiej drużyny.

A to już wiesz?  Kolejna odsłona wspólnej akcji wolontariuszy PZU i policji

Koło Naukowe „Mechanik" reprezentowała również drużyna Torpedo. Niestety zawodnicy z uwagi na usterkę techniczną nie wzięli udziału w wyścigach. Z kolei zespół Koła Naukowego Konstruktorów Pojazdów wystartował we wszystkich konkurencjach, plasując się w połowie klasyfikacji. Gratulujemy wszystkim zespołom!

To nie pierwszy sukces studentów PG na zawodach pneumobili. W 2015 roku ekipa z „Mechanika”  zajęła w Eger trzecie miejsce.  źródło: Biuro Prasowe Politechnika Gdańska Załączniki: Pasmo sukcesów na zawodach pneumobili wydarzenia, transport - Studenci Politechniki Gdańskiej czterokrotnie stanęli na podium podczas międzynarodowych zawodów pneumobili, które odbyły się na początku maja w węgierskim Eger. Hashtagi: #wydarzenia #transport

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy