Kierowcy sprawy społeczne transport

mfind.pl: Jadąc z pijanym kierowcą ryzykujesz życie, zdrowie i… utratę 70 proc. odszkodowania

mfind.pl: Jadąc z pijanym kierowcą ryzykujesz życie, zdrowie i… utratę 70 proc. odszkodowania
Wsiadając do samochodu z nietrzeźwym kierowcą, nierozsądny pasażer ryzykuje nie tylko zdrowie i życie, ale również utratę nawet 70 proc. odszkodowania. Zespół porównywarki ubezpieczeń mfind.pl wyjaśnia, czym jest przyczynienie i kiedy ubezpieczyciel może zmniejszyć

Data publikacji: 01.03.2016 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: mfind.pl: Jadąc z pijanym kierowcą ryzykujesz życie, zdrowie i… utratę 70 proc. odszkodowania Kategoria: sprawy społeczne, transport

Wsiadając do samochodu z nietrzeźwym kierowcą, nierozsądny pasażer ryzykuje nie tylko zdrowie i życie, ale również utratę nawet 70 proc. odszkodowania. Zespół porównywarki ubezpieczeń mfind.pl wyjaśnia, czym jest przyczynienie i kiedy ubezpieczyciel może zmniejszyć odszkodowanie.

Wsiadając do samochodu z nietrzeźwym kierowcą, nierozsądny pasażer ryzykuje nie tylko zdrowie i życie, ale również utratę nawet 70 proc. odszkodowania. Zespół porównywarki ubezpieczeń mfind.pl wyjaśnia, czym jest przyczynienie i kiedy ubezpieczyciel może zmniejszyć odszkodowanie.

Jadąc z pijanym kierowcą, możesz stracić nawet 70 proc. odszkodowania

Jak podaje popularny kalkulator OC i AC mfind, poszkodowany, który rażąco przyczynił się do wypadku, nie może liczyć na pobłażliwość ani ubezpieczyciela, ani Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ani nawet sądu. Przykładowo, wspólne picie alkoholu z kierowcą, a następnie jazda z nim samochodem, może skutkować obniżeniem ewentualnego odszkodowania o 30-70 proc. Należy podkreślić, że dla ubezpieczyciela liczy się fakt, że wsiadając do auta, pasażer wiedział, że prowadzący jest nietrzeźwy.

Jak wynika ze statystyk UFG, średnio w co piątej sprawie z udziałem nieubezpieczonych lub nieznanych sprawców w latach 2014-2015, Fundusz stwierdził, że osoby poszkodowane przyczyniły się do wypadków, a sądy utrzymały ten zarzut w 90 proc. przypadków.

Najczęstsze przyczyny obniżenia odszkodowania

Jak się okazuje, aż w 40 proc. spraw z przyczynieniem, poszkodowany otrzymał niższe odszkodowanie, ponieważ zdecydował się na jazdę z nietrzeźwym kierowcą, często towarzysząc mu wcześniej w piciu. Na dalszych miejscach w statystyce znalazły się: nieprawidłowe zachowanie pieszego na drodze (np. poruszanie się niewłaściwą stroną jezdni), nieprawidłowe zachowanie nietrzeźwego pieszego na drodze (np. spanie na środku jezdni), czy też brak zapiętych pasów.

A to już wiesz?  Lato w Indonezji Dreamlinerem

Przykładowo, Sąd Rejonowy w Kłodzku w 2012 roku obniżył o 60 proc. świadczenie dla poszkodowanego w wypadku drogowym, ponieważ po zabawie sylwestrowej wsiadł on do samochodu z nietrzeźwym kolegą mającym ponad 2 promile alkoholu we krwi, a na dodatek nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Sąd stwierdził wówczas, że "taka niefrasobliwość powoda, że zgodził się on na jazdę samochodem z nietrzeźwym kierowcą, a ponadto nie zapiął w czasie jazdy pasów bezpieczeństwa, stanowi przyczynienie się do powstania szkody".

– Zgodnie z art. 362 kodeksu cywilnego ubezpieczyciel może obniżyć odszkodowanie, jeśli poszkodowany przyczyni się do szkody. Należy jednak pamiętać, że firma ubezpieczeniowa zawsze powinna poszkodowanemu wyjaśnić, dlaczego obniża odszkodowanie z tego tytułu i jaki dostrzega związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zachowaniem poszkodowanego a szkodą. Nie wystarczy więc, że ubezpieczyciel uzna jakieś nasze zachowanie za naganne – musi jeszcze wykazać, jaki to miało wpływ na zaistnienie lub zwiększenie się rozmiarów szkody – zauważa Dominika Grabek, redaktor naczelna serwisu Akademia ubezpieczeń mfind.

Cały artykuł można przeczytać w serwisie Akademia ubezpieczeń mfind.

  źródło: Biuro Prasowe mfind Załączniki: mfind.pl: Jadąc z pijanym kierowcą ryzykujesz życie, zdrowie i… utratę 70 proc. odszkodowania sprawy społeczne, transport - Wsiadając do samochodu z nietrzeźwym kierowcą, nierozsądny pasażer ryzykuje nie tylko zdrowie i życie, ale również utratę nawet 70 proc. odszkodowania. Zespół porównywarki ubezpieczeń mfind.pl wyjaśnia, czym jest przyczynienie i kiedy ubezpieczyciel może zmniejszyć odszkodowanie. Hashtagi: #sprawy społeczne #transport

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy