Volvo

Kabriolet z nadwoziem o zaawansowanej konstrukcji

Kabriolet z nadwoziem o zaawansowanej konstrukcji
Data publikacji: 22.09.2005 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Kabriolet z nadwoziem o zaawansowanej konstrukcji 22.09.2005 Kabriolet z nadwoziem o zaawansowanej konstrukcji Efektywne deformacje nawet bez stałego

Data publikacji: 22.09.2005
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Kabriolet z nadwoziem o zaawansowanej konstrukcji

22.09.2005
Kabriolet z nadwoziem o zaawansowanej konstrukcji

Efektywne deformacje nawet bez stałego dachu.
Drzwi pozostają zamknięte.
Przednia struktura podzielona na strefy z różnych rodzajów stali.
Kompaktowy silnik i wydajne upakowanie.
Strefy kontrolowanego zgniotu w kolizjach tylnych.

Ochrona innych użytkowników drogi.
Nowe Volvo C70 oferuje wyjątkowo zaawansowaną jak na kabriolet strukturę nadwozia, a wszystkie systemy i komponenty współpracują ze sobą w celu jak najefektywniejszego rozprowadzenia i pochłonięcia siły uderzenia – przyczyniając się w ten sposób do zmniejszenia ryzyka obrażeń pasażerów. Brak stałego dachu został zrekompensowany wzmocnieniami i zaawansowaną technologią.
Nowe Volvo C70 zostało skonstruowane w taki sposób, aby zapewnić taki sam poziom bezpieczeństwa jak wersja sedan tej samej wielkości. A to, co odróżnia kabriolet od sedana to fakt, że w samochodzie pozbawionym dachu siły powstające w chwili uderzenia nie mogą zostać rozproszone w górnej części struktury nadwozia .

„Brak stałego dachu oznacza, że siły powstające w kolizji przedniej lub bocznej muszą być rozprowadzone wzdłuż bocznych części nadwozia” – mówi Ingrid Skogsmo, szef Ośrodka Bezpieczeństwa Volvo Cars.

Narzuca to większe wymagania wobec drzwi, które wzmocniono solidną belką aluminiową wzdłuż górnej krawędzi. Jej zadaniem jest pomoc w zachowaniu kabiny samochodu w stanie nietkniętym poprzez rozprowadzenie siły uderzenia w tylną część struktury nadwozia. Co więcej, konstrukcja drzwi sprawia, że blokują się one na słupkach środkowych i pozostają zamknięte w trakcie wypadku. Na poziomie podłogi siły uderzenia rozproszone są do tyły poprzez solidne progi.

Zaawansowana struktura przodu z wydzielonymi strefami

W karoserii o wymiarach kompaktowych uwarunkowania wydajnej deformacji różnią się od tych, jakie obowiązują w przypadku dużych nadwozi.

„Deformacja musi zajść na krótszym odcinku niż w dużych samochodach”, wyjaśnia Ingrid Skogsmo. „A żeby pochłonąć jak najwięcej energii, właściwości zastosowanych materiałów muszą być wykorzystane do maksimum”.

A to już wiesz?  Nowy samochód koncepcyjny Volvo Cars – 360c: zmiana postrzegania balansu praca-życie prywatne oraz przyszłości miast

Struktura przodu nowego Volvo C70 została podzielona na kilka stref, z których każda pełni inną rolę w procesie deformacji. Strefy zewnętrzne odpowiedzialne są za największe deformacje. Im bardziej siły uderzenia zbliżają się do kabiny, tym deformacje są mniejsze. Aby każda strefa miała odpowiednią charakterystykę, zastosowano różne rodzaje stali. Wykorzystano cztery jej typy. Oprócz zwykłej stali, stosowanej w produkcji nadwozi
w przednim panelu odnaleŸć można trzy różne gatunki mocnej stali: stal wysokowydajna, stal bardzo wysokowydajna i stal ultra wysokowydajna. Dzięki systemowi stref siły uderzenia pochłaniane są w bardzo inteligentny sposób.

Strefa deformacji przy małej szybkości

Przedni zderzak posiada sztywną belkę stalową wykonaną ze stali borowej (stal ultra wysokowydajna). Mocowanie belki do belek wzdłużnych nadwozia wykonane jest z tzw. „crash boxów”, ulegających deformacji i pomagających pochłonąć siły uderzeń przy niskich prędkościach bez uszkodzenia dalszych elementów sieci belek nadwozia.

Strefa deformacji przy dużej szybkości

Proste odcinki belek wzdłużnych wykonane są ze stali wysokowydajnej, bardzo mocnego gatunku stali, dostosowanej do pochłaniania dużej ilości energii. Ta strefa odpowiada za największe deformacje. Nowe Volvo C70 wyposażone jest także w górne belki boczne. Przyczyniają się one do zwiększenia zabezpieczenia pasażerów w kolizjach np. z platformą ładowniczą ciężarówki.

Strefa pomocnicza

Belka, która biegnie w stronę przednich słupków służy jako bariera kabiny i jako zabezpieczenie ograniczające deformacje. Jej konstrukcja przyczynia się również do ograniczenia ryzyka wgniecenia przednich kół do kabiny. Co więcej, koła również pochłaniają energię uderzenia. Ten odcinek jest bardzo sztywny i jest wykonany ze stali bardzo wysokowydajnej.

Trójdrożne mocowanie

Sztywna belka łączy przednie słupki z dolnymi, bocznymi belkami, co tworzy wyjątkowo sztywne, trzypunktowe mocowanie po każdej ze stron. Konstrukcja odgrywa ogromną rolę w zachowaniu integralności kabiny w poważnych wypadkach.

A to już wiesz?  Elektryfikacja oferty Volvo nabiera tempa

Kompaktowy silnik i wydajne upakowanie

Silnik również pełni określoną rolę w systemie bezpieczeństwa nowego Volvo C70 dzięki swojej kompaktowej konstrukcji i wydajnemu upakowaniu pod maską. Ponieważ jest on zainstalowany poprzecznie, niewielkie wymiary zapewniają sporą przestrzeń pomiędzy silnikiem, a kabiną. W razie kolizji może on przesunąć się o około 150 mm do tyłu zanim wał korbowy zetknie się z przegrodą dzielącą kabinę i komorę silnika. Kolumna kierownicy może skrócić się nawet o 140 mm. W trakcie deformacji przesuwa się ona poziomo, aby poduszka kierownicza mogła wystrzelić w najbardziej efektywnej dla tego modelu pozycji.

Uderzenia z tyłu

Nowe Volvo C70 jest również tak zaprojektowane, aby zapewnić efektywne zabezpieczenie w kolizjach tylnych.

Tylne belki wzdłużne deformują się w sposób kontrolowany. Łączą się z belkami progów i rozprowadzają siłę uderzenia do przodu na strukturę karoserii. W górnej części belka w kształcie podkowy umieszczona za tylnymi fotelami oraz podwójna przegroda stalowa za oparciami pomagają zmniejszyć ryzyko penetracji kabiny.

„Składany dach jest również częścią systemu zabezpieczeń”, mówi Ingrid Skogsmo. „Po otwarciu i schowaniu w bagażniku współpracuje on z podwójną przegrodą i pochłania siłę uderzenia”.

Co więcej, w kolizjach tylnych wysuwają się solidne poprzeczki, tworzące system zabezpieczenia przed dachowaniem ROPS. Ich celem jest zmniejszenie ryzyka uderzenia pasażerów od tyłu przez swobodnie przemieszczające się przedmioty.

Opracowany przez Volvo system zapobiegania urazom kręgosłupa szyjnego WHIPS to jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań tego typu na rynku, standardowo oferowane w nowym Volvo C70. W sytuacji mocnego uderzenia z tyłu oparcia i zagłówki pozostają blisko ciała pasażera, które reaguje na silę tego uderzenia. Siedziska i oparcia mają bardzo solidną konstrukcję. Są one tak skonstruowane, że wytrzymują bardzo duże obciążenia. Jednocześnie pochłaniają one energię w sytuacji silnych uderzeń, kiedy odpowiednia równowaga pomiędzy odpornością, a elastycznością ma pierwszorzędne znaczenie dla bezpieczeństwa pasażerów.

A to już wiesz?  Kawa i… samochody – Volvo Concept Store w Opolu

Ochrona innych użytkowników drogi

Zaokrąglone krawędzie i gładkie powierzchnie pomagają ograniczyć ryzyko obrażeń przechodniów, rowerzystów i innych użytkowników dróg podczas wypadku. Co więcej, przedni zderzak samochodu ma miękką, pochłaniająca energię uderzenia strukturę, przeciwdziałającą obrażeniom nóg. Maska i przednie błotniki również pochłaniają siłę uderzenia, ograniczając ryzyko obrażeń.

Opisy i fakty zaprezentowane w niniejszym materiale prasowym dotyczą międzynarodowego asortymentu samochodów Volvo Cars. Specyfikacje poszczególnych modeli mogą być różne w różnych krajach i mogą być zmieniane bez uprzedzenia.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
 Kabriolet z nadwoziem o zaawansowanej konstrukcji

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy