sprawy społeczne towary konsumpcyjne

Badanie Nokian Tyres: kierowcy postrzegają zachowanie innych osób jako główne zagrożenie, ale ważny jest też stan opon

Badanie Nokian Tyres: kierowcy postrzegają zachowanie innych osób jako główne zagrożenie, ale ważny jest też stan opon
Nadmierna prędkość, zachowanie innych kierowców i oślepiające słońce to według polskich kierowców główne źródła zagrożenia podczas jazdy latem – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Nokian Tyres wśród respondentów z Polski, Czech, Niemiec, Francji i Włoch. Ponad połowa europejskich kierowców uważa, że głównym czynnikiem ryzyka związanym z jazdą w lecie jest zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że czynnik ludzki nadal odgrywa kluczową rolę w działaniu samochodu. To samo dotyczy

Data publikacji: 13.08.2020 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Badanie Nokian Tyres: kierowcy postrzegają zachowanie innych osób jako główne zagrożenie, ale ważny jest też stan opon Kategoria: sprawy społeczne, towary konsumpcyjne

Nadmierna prędkość, zachowanie innych kierowców i oślepiające słońce to według polskich kierowców główne źródła zagrożenia podczas jazdy latem – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Nokian Tyres wśród respondentów z Polski, Czech, Niemiec, Francji i Włoch. Ponad połowa europejskich kierowców uważa, że głównym czynnikiem ryzyka związanym z jazdą w lecie jest zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że czynnik ludzki nadal odgrywa kluczową rolę w działaniu samochodu. To samo dotyczy obowiązku

Nadmierna prędkość, zachowanie innych kierowców i oślepiające słońce to według polskich kierowców główne źródła zagrożenia podczas jazdy latem – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Nokian Tyres wśród respondentów z Polski, Czech, Niemiec, Francji i Włoch. Ponad połowa europejskich kierowców uważa, że głównym czynnikiem ryzyka związanym z jazdą w lecie jest zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że czynnik ludzki nadal odgrywa kluczową rolę w działaniu samochodu. To samo dotyczy obowiązku stosowania odpowiednich opon w różnych porach roku.

Z ankiety przeprowadzonej przez Nokian Tyres[1] wynika, że największego zagrożenia na drogach latem kierowcy dopatrują się w zachowaniu innych kierowców, nadmiernej prędkości i używaniu telefonu podczas jazdy. Najmniejszym zaufaniem darzą innych kierowców Czesi, Polacy i Włosi.

Zagrożenie wynikające z nadmiernych prędkości podkreślali szczególnie Polacy i Czesi. Włosi za najbardziej niebezpieczne uważają korzystanie z telefonu i innych gadżetów podczas jazdy. Ciekawe, że zagrożeniami związanymi z jazdą samochodem przejmują się najbardziej respondenci mający ponad 51 lat. W tej grupie większość osób zwraca uwagę na zachowanie innych kierowców, a także na warunki na drodze. Może to wynikać ze świadomości starszych kierowców, że potrzebują więcej czasu na reakcję, a także z tego, że ich samochody są często starsze.

A to już wiesz?  Poczta Polska doręczy pakiety wyborcze do osób głosujących korespondencyjnie

Stan opon się liczy

1 / 2

Ponad jedna trzecia kierowców mierzy głębokość bieżnika opon dwa razy do roku, 24% robi to co dwa–trzy miesiące, a 13% sprawdza ją tylko raz w roku. 10% respondentów nie pamięta jednak, kiedy stan opon ich samochodu był sprawdzany ostatnim razem lub czy w ogóle był sprawdzany. Respondenci najbardziej zatroskani stanem opon, czyli ci, którzy sprawdzają głębokość bieżnika co dwa–trzy miesiące, to głównie Włosi, osoby przemierzające 30 000–40 000 km lub więcej rocznie, mężczyźni i kierowcy mający ponad 66 lat.

Z naszego badania wynika, że tylko niewielki procent osób zwraca uwagę na zużycie opon. Tymczasem opony stanowią jedyny punkt kontaktu samochodu z drogą, a ich stan ma krytyczne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa. Na przykład podczas stosowania zużytych opon z bieżnikiem o głębokości 2 mm droga hamowania może być przy prędkości 80 km/h na mokrej drodze o 12 m dłuższa w porównaniu z nowymi oponami (wg czasopisma motoryzacyjnego Tekniikan Maailma 16/2016). Jednocześnie ciekawe jest to, że respondenci ze wszystkich badanych krajów podkreślali znaczenie takich cech opon jak przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni, stabilność i bezpieczeństwo w sytuacjach ekstremalnych. Wszystko to uważa się za główne parametry, na które zwraca się dużą uwagę podczas zakupu nowych opon — mówi Martin Dražík, menedżer produktu Nokian Tyres w Europie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ciesząc się piękną, letnią pogodą, łatwo zapomnieć o zagrożeniach związanych z jazdą w deszczu. Niespodziewane intensywne opady zwiększają ryzyko aquaplaningu, szczególnie gdy duże ilości wody gromadzą się na nawierzchni i w koleinach. W związku z tym, wybierając opony letnie, należy zwracać uwagę na te modele, które zaprojektowano do bezpiecznej jazdy na mokrej nawierzchni, takie jak Nokian Wetproof. Trzeba też pamiętać, że bezpieczne opony letnie powinny mieć bieżnik o głębokości przekraczającej 4 mm, a ich okres eksploatacji nie powinien przekraczać 6 lat.

A to już wiesz?  Fotoradary to za mało

Więcej informacji:

Summer tires belong on summer roads

Praktyczne rady dotyczące właściwego użytkowania opon

ZDJĘCIA I INFOGRAFIKA DO POBRANIA

[1] Dane pochodzą z ankiety internetowej przeprowadzonej w maju 2018 r. przez firmę badawczą Taloustutkimus Oy na zlecenie Nokian Tyres. Pytania zadano grupom respondentów z pięciu krajów (z Polski, Niemiec, Francji, Włoch i Czech) liczącym do 1000 osób na kraj. źródło: Biuro Prasowe Nokian Tyres Załączniki: Badanie Nokian Tyres: kierowcy postrzegają zachowanie innych osób jako główne zagrożenie, ale ważny jest też stan opon sprawy społeczne, towary konsumpcyjne - Nadmierna prędkość, zachowanie innych kierowców i oślepiające słońce to według polskich kierowców główne źródła zagrożenia podczas jazdy latem – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Nokian Tyres wśród respondentów z Polski, Czech, Niemiec, Francji i Włoch. Ponad połowa europejskich kierowców uważa, że głównym czynnikiem ryzyka związanym z jazdą w lecie jest zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że czynnik ludzki nadal odgrywa kluczową rolę w działaniu samochodu. To samo dotyczy obowiązku Hashtagi: #sprawy społeczne #towary konsumpcyjne

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy