LIFESTYLE Motoryzacja

W świecie transportu – przygotuj swoją firmę do zimy

W świecie transportu – przygotuj swoją firmę do zimy
Zimowe dni zbliżają się wielkimi krokami. Właściciel firmy transportowej powinien pamiętać o bezpieczeństwie kierowców, innych użytkowników dróg oraz ładunków i przygotować swoje ciężarówki do

Data publikacji: 2015-10-21
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: W świecie transportu – przygotuj swoją firmę do zimy
Kategoria: LIFESTYLE, Motoryzacja

Zimowe dni zbliżają się wielkimi krokami. Właściciel firmy transportowej powinien pamiętać o bezpieczeństwie kierowców, innych użytkowników dróg oraz ładunków i przygotować swoje ciężarówki do zimy.

W świecie transportu – przygotuj swoją firmę do zimy LIFESTYLE, Motoryzacja - Zimowe dni zbliżają się wielkimi krokami. Właściciel firmy transportowej powinien pamiętać o bezpieczeństwie kierowców, innych użytkowników dróg oraz ładunków i przygotować swoje ciężarówki do zimy.

Odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy to obowiązek każdego kierowcy, nie tylko zimą. Jednak, gdy temperatura zaczyna spadać jest to szczególnie istotna kwestia, nie tylko dla samochodów osobowych, ale także w przypadku ciężarówek. Firmy transportowe, nie mogą pozwolić sobie na przestój w pracy spowodowany niesprawnymi autami.

– W usługach transportowych uszkodzona ciężarówka to poważny kłopot. Każdy opuszczony dzień pracy to duża strata, zarówno finansowa, jak i wizerunkowa. Klient zlecający transport oczekuje bowiem profesjonalizmu i szybkiej realizacji zlecenia. W okresie zimowym sprzedajemy zdecydowanie więcej części do ciężarówek jak i naprawiamy dużo więcej aut transportowych. Często wynika to z nieodpowiedniego przygotowania samochodu do zimy – mówi pracownik firmy Bus Walasik Jan, specjalizującej się w naprawie aut i sprzedaży części do ciężarówek.

Przygotowanie auta do zimy

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego, aby zapewnić bezpieczeństwo kierowcy, innym użytkownikom dróg i ładunkowi, każdy przedsiębiorca powinien przygotować firmowe auta na niższe temperatury i trudne warunki jazdy. Ze szczególną uwagą należy zadbać o sprawne części do ciężarówek i wykonać podstawowy przegląd sprawności auta.

Akumulator

To jeden z podstawowych elementów do sprawdzenia przed zimą. Nie warto naprawiać akumulatora na własną rękę, lepiej udać się do warsztatu, gdzie mechanik, przy pomocy specjalnego urządzenia, sprawdzi stan akumulatora. Taki test to cenna informacja, która pozwoli uniknąć problematycznych sytuacji, w których samochód po prostu „nie odpali”.

Hamulce

Gdy już mamy pewność, że auto uruchomi się nawet w mroźny poranek, koniecznie należy zadbać o to, by równie bezproblemowo można było je zatrzymać. Sprawne hamulce i szybka reakcja, niejednokrotnie ratują życie na drodze i chronią przed stłuczkami. Zimą ich działanie jest szczególnie ważne ze względu na śliską nawierzchnię i ograniczoną widoczność. Warto zatem sprawdzić stan rozkładu sił hamowania, płynu hamulcowego, hamulca ręcznego oraz klocków w zaciskach hamulcowych.

A to już wiesz?  Lexus UX już za rok?

Płyny

To właściwie kwestia, którą należy mieć stale na uwadze. Płyn hamulcowy, olej, płyn chłodniczy i płyn do spryskiwaczy to elementy, które powinny być regularnie uzupełnianie i kontrolowane. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich powinniśmy wymienić na takie, dostosowane do aktualnej pory roku, np. płyn do spryskiwaczy. Płyn chłodniczy powinien natomiast osiągać zimą temperaturę krystalizacji na poziomie -37°C.

Wycieraczki

Z pozoru błaha, ale w rzeczywistości bardzo istotna kwestia. Wycieraczki samochodowe powinno się wymieniać raz do roku. Jeśli mamy przed sobą deszczową jesień lub śnieżną zim, powinny być one w jak najlepszym stanie, umożliwiając odpowiednią widoczność. O ile wiosną i latem nie używamy ich zbyt często, tak w drugiej połowie roku zaprzyjaźnimy się z nimi na dobre.

Opony

Zima co roku zaskakuje kierowców, by nie zostać „na lodzie” trzeba być przygotowanym na szybką zmianę opon na zimowe. Równie ważne jest regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach, szczególnie jeśli mamy do czynienia z autami dostawczymi, które są obciążone dużym ładunkiem.

Uwaga! Jeśli współpracujemy z firmami z różnych krajów, warto zorientować się czy obowiązujące tam prawo nie zobowiązuje przewoźników do wyposażenia auta w łańcuchy śniegowe.

Zawieszenie

Jeśli opony w aucie zbyt szybko się zużywają, a samochód podczas prowadzenia jest ściągany na bok lub bujany, mogą to być oznaki problemów z zawieszeniem i układem kierowniczym. Przy prowadzeniu ciężkich samochodów transportowych, które charakteryzuje mniejsza kierowalność pojazdu, kierowca nie może pozwolić sobie na takie uchybienia. Należy zatem kontrolować wszelkie sygnały usterek i stukoty w zawieszeniu.

Uwaga! Warte sprawdzenia przed sezonem zimowym są również amortyzatory odpowiadające za przyczepność kół podczas jazdy.

Jeśli zadbasz o to, by auta w Twojej firmie były odpowiednio przygotowane do zimy, a mimo to zdarzą Ci się pewne usterki, skorzystaj z pomocy specjalisty zamiast próbować napraw na własną rękę. Szerokiej drogi!

A to już wiesz?  Jak Motul napędza BAC

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
W świecie transportu – przygotuj swoją firmę do zimy LIFESTYLE, Motoryzacja - Zimowe dni zbliżają się wielkimi krokami. Właściciel firmy transportowej powinien pamiętać o bezpieczeństwie kierowców, innych użytkowników dróg oraz ładunków i przygotować swoje ciężarówki do zimy.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Motoryzacja

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy