transport zainteresowania

Poczta Polska: major „Łupaszka” na znaczku

Poczta Polska: major „Łupaszka” na znaczku
Postać majora Zygmunta Szendzielarza, pseudonim „Łupaszka”, znajduje się na najnowszym znaczku Poczty Polskiej, który wchodzi do obiegu 28 lutego br. Wydawnictwo poświęcone jest Żołnierzom Wyklętym, walczącym z władzą komunistyczną w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic

Data publikacji: 25.02.2016 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Poczta Polska: major „Łupaszka” na znaczku Kategoria: zainteresowania/hobby, transport

Postać majora Zygmunta Szendzielarza, pseudonim „Łupaszka”, znajduje się na najnowszym znaczku Poczty Polskiej, który wchodzi do obiegu 28 lutego br. Wydawnictwo poświęcone jest Żołnierzom Wyklętym, walczącym z władzą komunistyczną w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Postać majora Zygmunta Szendzielarza, pseudonim „Łupaszka”, znajduje się na najnowszym znaczku Poczty Polskiej, który wchodzi do obiegu 28 lutego br. Wydawnictwo poświęcone jest Żołnierzom Wyklętym, walczącym z władzą komunistyczną w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Autorką projektu jest Marzanna Dąbrowska. Znaczek zostanie wydany w nakładzie 240 tysięcy sztuk wraz z kopertą FDC (Pierwszego Dnia Obiegu) i datownikiem okolicznościowym. Postać „Łupaszki” została opracowana na podstawie archiwalnego zdjęcia autorstwa Mikołaja Sprudina.

Żołnierzy Wyklętych upamiętnia również specjalnie zaprojektowana pocztowa kartka okolicznościowa, wydana z okazji tegorocznej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Major Zygmunt Szendzielarz jest uznawany za jednego z najwybitniejszych dowódców polskiej partyzantki. Na czele V Brygady Wileńskiej AK prowadził walkę z okupantem niemieckim, partyzantką sowiecką, litewskimi oddziałami kolaboracyjnymi, a następnie z władzą komunistyczną w Polsce. Został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w 1948 roku i zamordowany 8 lutego 1951 roku. Pochowano go w nieznanym miejscu.

Szczątki „Łupaszki” odkryto dopiero w 2013 roku w tzw. Kwaterze na Łączce na warszawskim cmentarzu Powązkowskim, gdzie w latach stalinowskich funkcjonariusze komunistycznej bezpieki chowali swe ofiary. Dzisiaj wiadomo, że po wyroku został zamordowany strzałem w tył głowy.

W 2011 roku Sejm RP ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 roku służby komunistycznego reżimu zamordowały przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – wśród nich Łukasza Cieplińskiego. W ten sposób zlikwidowano kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji kontynuującej działalność narodowowyzwoleńczą wyrastającą z Armii Krajowej.

A to już wiesz?  Współpraca Volvo Cars i Ericsson w zakresie usług internetowych

„Tropem Wilczym”– Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

28 lutego br. w wielu polskich miastach zaplanowano cykl wydarzeń związanych z IV edycją projektu Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – mającego za cel upamiętnienie żołnierzy walczących w powojennym podziemiu niepodległościowym.

Poczta Polska kontynuując swoje zaangażowanie w wydarzenia popularyzujące historię Polski została partnerem Biegu.

Na projekt Tropem Wilczym składają się biegi na różnych dystansach – najczęściej 5 i 10 km, oraz imprezy towarzyszące, takie jak wystawy, konkursy, prezentacje filmów, pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz rodzinne gry terenowe. Dystansem obowiązkowym jest bieg na 1963 metrów który symbolizuje rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka ps. Lalek.

Zawody odbędą w kilkudziesięciu miastach na terenie Polski oraz między innymi w Londynie, Berlinie, Nowym Jorku, Żytomierzu. Szczegółowe informacje organizacyjne na temat biegów rozgrywanych można znaleźć na stronie: tropemwilczym.pl

  źródło: Biuro Prasowe Poczta Polska Załączniki: Poczta Polska: major „Łupaszka” na znaczku zainteresowania/hobby, transport - Postać majora Zygmunta Szendzielarza, pseudonim „Łupaszka”, znajduje się na najnowszym znaczku Poczty Polskiej, który wchodzi do obiegu 28 lutego br. Wydawnictwo poświęcone jest Żołnierzom Wyklętym, walczącym z władzą komunistyczną w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Hashtagi: #zainteresowania/hobby #transport

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy