styl życia transport

Odkrywanie nowych miejsc to główna motywacja Polaków do latania z przesiadkami

Odkrywanie nowych miejsc to główna motywacja Polaków do latania z przesiadkami
Data publikacji: 30.06.2015 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Odkrywanie nowych miejsc to główna motywacja Polaków do latania z przesiadkami Kategoria: styl życia, transport Serwis KAYAK.pl przeprowadził

Data publikacji: 30.06.2015 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Odkrywanie nowych miejsc to główna motywacja Polaków do latania z przesiadkami Kategoria: styl życia, transport

Serwis KAYAK.pl przeprowadził ankietę wśród swoich użytkowników, aby poznać opinię polskich podróżnych na temat lotów z przesiadką

27% polskich podróżnych rezerwuje lot z przesiadką, ponieważ chce odwiedzić nowe miejsca.
42% pasażerów nie wyobraża sobie podróży bez telefonu komórkowego.
Według 33% użytkowników najbardziej irytujące są opóźnienia lotów.

Warszawa, 30 czerwca 2015 – Loty z przesiadką są dobrą okazją do poznawania nowych miejsc, ale dla wielu osób mogą okazać się również dość stresujące. W związku z właśnie rozpoczętym sezonem wakacyjnym, serwis KAYAK.pl postanowił spytać polskich użytkowników, co sądzą o lataniu z przesiadkami.

Dlaczego Polacy rezerwują loty z przesiadkami?

Prawie jedna trzecia ankietowanych (27%) decyduje się na lot z przesiadką, aby skorzystać z okazji i zwiedzić miasto, w którym się zatrzymują. Pod tym względem Polacy mocno wyróżniają się na tle użytkowników z innych krajów europejskich, którzy w swoim wyborze kierują się głównie czynnikami ekonomicznymi. Dla porównania, niskie ceny lotów mają znaczenie tylko dla 17% ankietowanych z Polski. Co ciekawe, aż 19% polskich podróżnych deklaruje, że rezerwuje loty z przesiadką, by odkrywać nowe lotniska, a 9% podróżnych odwiedza przy okazji rodzinę i przyjaciół.

Dlaczego decydujesz się na lot z przesiadką?

%

Chcę zwiedzić miasto, w którym mam przesiadkę

27

Lubię odwiedzać (nowe) lotniska

19

Loty z przesiadką są tańsze

17

Lot z przesiadką rezerwuję tylko wtedy, gdy loty bezpośrednie są niedostępne

9

Loty wybieram w zależności od miejsca przesiadki

9

Chcę wykorzystać przesiadkę na odwiedzenie rodziny lub przyjaciół

9

Preferuję loty krótkodystansowe

9

Boję się lotów długodystansowych

0

Wyniki ankiety pokazują również, że rodziny, rzadziej niż osoby podróżujące samotnie czy w gronie znajomych, rezerwują loty z przesiadkami. Decyduje się na nie zaledwie 9% podróżujących z dziećmi. Loty z przesiadką wybierają najczęściej pary (36%) lub osoby lecące w grupie (27%).

A to już wiesz?  Poczta obsługuje już przesyłki adresowane do ponad 80 państw

Koniec ery laptopa na pokładzie?

Najlepszym kompanem Polaków podczas podróży okazuje się telefon komórkowy – 42% ankietowanych zawsze zabiera go ze sobą na pokład samolotu. Polacy cenią również komfort podróży, dlatego aż 25% podróżnych nie zapomina o dmuchanej poduszce turystycznej, która pomaga przetrwać każdy lot. Od laptopa czy tabletu, polscy użytkownicy zdecydowanie preferują ciekawą lekturę i to książki oraz magazyny lądują w bagażu podręcznym 17% ankietowanych. W sumie 16% użytkowników nie zapomina o przedmiotach takich, jak ładowarki, kable, kosmetyki i inne przybory toaletowe.

TOP 5 – Rzeczy, które najczęściej znajdują się w bagażu podręcznym

%

Telefon komórkowy

42

Dmuchana poduszka

25

Ciekawa lektura (książka lub magazyn)

17

Ładowarki i kable

8

Kosmetyki / przybory toaletowe (na wszelki wypadek)

8

Ulubione sposoby spędzania czasu podczas przesiadek

Czas między przesiadkami 24% ankietowanych wykorzystuje na obserwowanie przylatujących i odlatujących samolotów, a 15% na odkrywanie zakątków lotniska. 17% użytkowników przyznaje, że chętnie korzysta z okazji i robi zakupy. Polacy starają się jednak nie wydawać zbyt wiele – 40% zostawia na lotniskach mniej niż 250 złotych. Czytanie (12%) oraz odkrywanie nowych smaków w restauracji (8%) zamykają piątkę najpopularniejszych sposobów Polaków na lotniskową nudę.

TOP 5 – Ulubione sposoby spędzania wolnego czasu na lotnisku

%

Przyglądanie się, jak samoloty lądują i odlatują

24

Zakupy

17

Odkrywanie wszystkich zakątków lotniska

15

Czytanie

12

Odwiedzanie restauracji

8

Polscy użytkownicy (23%) przyznają, że ich ulubione miejsce na lotnisku to okolice bramek odprawy. Jeśli nie czekają przy bramce, to udają się na zakupy (22%). Tylko 18% odpoczywa w strefie relaksu, z czego można wnioskować, że większość ankietowanych planuje odpoczynek dopiero w samolocie.

TOP 3 – Ulubione miejsca na lotnisku podczas oczekiwania na drugi lot

%

Niedaleko bramek odprawy

A to już wiesz?  BRE Ubezpieczenia z Perłą Najwyższej Jakości dla Supermarketu Ubezpieczeń Samochodowych

23

Sklepy

22

Strefa relaksu

18

Co najbardziej irytuje Polaków podczas latania z przesiadkami?

Podróże z przesiadkami niosą ze sobą pewne ryzyko. 33% ankietowanych najbardziej denerwuje się, gdy przez opóźnienia nie jest w stanie zdążyć na lot transferowy. O 10% mniej użytkowników martwi się, że ich bagaż może zagniąć. Co ciekawe, 19% podróżnych przeszkadza dłuższe czekanie na kolejny lot, a tylko 10% spędzanie nocy na lotnisku lub w hotelu.

Co najbardziej irytuje Cię podczas podróży z przesiadkami?

%

Gdy przez opóźniony lot nie zdążysz na lot transferowy

33

Opóźniony lub zgubiony bagaż

23

Opóźniony lot transferowy

19

Noc na lotnisku lub w hotelu

10

Brak miejsc do siedzenia

9

Ponowna kontrola paszportowa

6

Mimo chęci odkrywania nowych miejsc, Polacy przyznają, że idealny czas na przesiadkę to od 1-3 godzin. Aż 92% wszystkich ankietowanych nie uważa latania z przesiadkami za stresujące.

Opinie podróżnych z innych krajów

Serwis KAYAK przeprowadził tę samą ankietę również wśród użytkowników innych krajów europejskich. Oto wybór najciekawszych wyników ankiety:

41% Niemców wybierających loty z przesiadkami podróżuje w pojedynkę.
Dla większości Rosjan (64%) za lataniem z przesiadką przemawiają korzystne ceny.
Włosi kochają czytać – 29% ankietowanych czas na lotnisku wykorzystuje na lekturę.
12% Austriaków spędza czas na lotnisku na obserwowaniu innych podróżnych.

„Dzięki aplikacjom KAYAK latanie z przesiadkami oraz poznawanie nowych miejsc i lotnisk może być o wiele łatwiejsze. Polscy użytkownicy mogą korzystać z funkcji Informacje o lotniskach, dostępnej w aplikacji mobilnej. Dzięki niej terminale lotnisk nie będą miały przed nimi żadnych tajemnic – od informacji, gdzie znaleźć bankomaty, aż po sklepy bezcłowe. Jeśli dany lot nie pojawia się na tablicy odlotów, za pomocą funkcji Status lotów można sprawdzić, czy jest on opóźniony i do jakiej bramki należy się udać” – komentuje Vera Pershina, dyrektor regionalny KAYAK-a na Polskę i Rosję.

A to już wiesz?  Polak drugi na podium Ogólnoeuropejskiej Olimpiady Mechaników Mitsubishi Motors

UWAGI

Analiza została opracowana na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej na stronach internetowych KAYAK w dniach 18.05.2015-14.06.2015. W ankiecie wzięło udział łącznie 3555 użytkowników. źródło: Biuro Prasowe KAYAK Załączniki: Odkrywanie nowych miejsc to główna motywacja Polaków do latania z przesiadkami styl życia, transport - Hashtagi: #styl życia #transport

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy