ekonomia transport

Bezpieczniej z Energą na doświetlonych przejściach

Bezpieczniej z Energą na doświetlonych przejściach
Energa poprawia bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych.

Data publikacji: 30.01.2018 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Bezpieczniej z Energą na doświetlonych przejściach Kategoria: transport, ekonomia/biznes/finanse

Energa poprawia bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Spółka

Energa poprawia bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Spółka Energa Oświetlenie, specjalizująca się w nowatorskich rozwiązaniach oświetlenia ulic, instaluje na Pomorzu specjalne lampy LED-owe oraz wdraża innowacyjny system „Smart przejście”, które zwiększają widoczność przechodniów.

Doświetlenie przejść dla pieszych za pomocą specjalnych lamp, które poprawiają widoczność przechodniów zainstalowano ostatnio w nadmorskim Pucku. Nowe oświetlenie ma na celu poprawę bezpieczeństwa, szczególnie na przejściach, gdzie na wypadki narażone są dzieci oraz osoby starsze.

Zobacz jak działa inteligentne przejście Energa (wideo)

Smart Przejście Energa w Gdańsku, Trakt Św. Wojciecha

Play
00:00
Wycisz
Pełny ekran
Play
1 / 6

Pieszy w strumieniu światła

W Pucku Energa Oświetlenie wykonała doświetlenie na sześciu przejściach dla pieszych za pomocą specjalnych lamp, które poprawiają widoczność przechodniów. Zainstalowane oświetlenie pozwala kierowcom właściwie ocenić sytuację na przejściu, a piesi mają lepszą widoczność, aby dostrzec zbliżające się samochody. Oświetlenie zostało zrealizowane za pomocą specjalistycznych opraw Led-owych, ogniskujących biały strumień światła bezpośrednio na przejściu wraz z chodnikiem. Specyfika oprawy polega na sposobie ogniskowania światła. Oprawa kierunkowa jest tak skonstruowana, aby lampa oświetlała pieszych z boku a nie z góry. Dzięki temu piesi są widoczni w postaci jasnych sylwetek na ciemnym tle jezdni. Takie rozwiązanie jest szczególnie skuteczne podczas sezonu jesienno-zimowego, w którym dochodzi do największej liczby wypadków.

– Doświetlenie przejść w Pucku zrealizowaliśmy w ramach umowy na kompleksową usługę oświetleniową w modelu LaaS (Light as a Service). Produkt „Bezpieczne przejścia dla pieszych” i „Smart Przejście” oferujemy w wielu wariantach i opcjach pozwalających spełnić różne wymagania oraz możliwości budżetowe naszych klientów – mówi Michał Bełbot, prezes spółki Energa Oświetlenie. – „Smart przejście”, które wdrożyliśmy pilotażowo w Gdańsku w ramach inteligentnych rozwiązań, spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony pomorskich samorządów. W najbliższym czasie zrealizujemy budowę trzech „bezpiecznych przejść” w Kartuzach oraz planujemy montaż kolejnych na Kaszubach. Otwartość na wdrażanie proekologicznego i energooszczędnego oświetlenia przynosi efekty.

A to już wiesz?  TSL dekadę temu i dziś – czy branża przewidziała kryzys klimatyczny?

Bezpieczne przejście dla pieszych w Pucku zrealizowane przez Energa Oświetlenie

Urząd Miasta w Pucku wytypował 6 przejść ze względu na zmniejszenie ryzyka wypadków dzieci (dojście do szkół i przedszkoli) oraz osób starszych (dojście do przychodni lekarskich). W mieście zostały doświetlone przejścia na ulicach: Szkolnej, Hallera Wejherowskiej oraz I Armii Wojska Polskiego.

– Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i turystów, licznie przybywających do Pucka, jest naszym podstawowym obowiązkiem – mówi Zastępca Burmistrza Pucka, Lucyna Boike-Chmielińska. – Przejścia dla pieszych, które zostały doświetlone, znajdują się  w sąsiedztwie miejsc użyteczności publicznych, takich jak szkoły, przedszkola i przychodnie lekarskie. Mamy nadzieję, że zminimalizują one liczbę wypadków, szczególnie z udziałem dzieci i młodzieży. W najbliższym czasie chcemy zrealizować ze spółką Energa Oświetlenie doświetlenie kolejnych przejść dla pieszych w naszym mieście.

W miejscach szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo przejścia pieszych (na przykład przez często uczęszczane arterie drogowe) instalowane są przez Energa Oświetlenie urządzenia z czujnikami ruchu – „Smart przejście”. Pilotażowo taki innowacyjny system wdrożono na jednym z najbardziej niebezpiecznych przejść w Gdańsku, na Trakcie Św. Wojciecha.

Jak działa „Smart przejście”?

System składa się z zespołu dwóch lamp wyposażonych w urządzenia analizujące obraz wideo, które są zamontowane na przeciwległych krańcach przejścia. Obraz z urządzeń, pobierany w odstępie 0,2 sekundy, dostarczany jest do systemu analizującego strumień. Algorytm porównuje kolejno pobrane obrazy i w przypadku wystąpienia różnicy określa wielkość obiektu, który różnice spowodował. Na tej podstawie system identyfikuje przechodnia, odróżniając go od innych „obiektów” (np. zwierzęcia czy samochodu). Oprawy kierunkowe LED emitują zogniskowany strumień światła, aby pomalowane na biało pasy były kontrastowo widoczne dla kierowców na tle ciemnej jezdni.

Gdy z przejścia chce skorzystać przechodzień, system automatycznie zwiększa natężenie oświetlenia, powodując, że jego sylwetka jest bardziej widoczna, nawet przy bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych.

A to już wiesz?  Styropian w konstrukcjach drogowych

Zastosowanie w systemie selektywnego rozpoznawania obiektów pozwala na oszczędzanie energii elektrycznej poprzez automatyczne zmniejszenie natężenia światła w sytuacji, gdy nikt z przejścia nie korzysta. Na przejściach szczególnie niebezpiecznych przewidziana jest również możliwość instalacji defibrylatora. Dzięki zastosowaniu w systemie kamer istnieje opcja monitorowania przejścia i odtworzenie zapisu wideo w przypadku dojścia do zdarzenia drogowego.

Energa rozjaśnia nie tylko Pomorze

Coraz więcej ulic w pomorskich miastach i gminach oświetlanych jest ekologicznymi i energooszczędnymi lampami LED-owymi. Energa Oświetlenie zmodernizowała oświetlenie uliczne, m.in. w Bydgoszczy, w Braniewie, na Kaszubach. W  2017 r. Energa Oświetlenie zrealizowała w Gdańsku, jedną z największych w swojej historii, modernizację oświetlenia ulicznego. Wysłużone i energochłonne oprawy sodowe zastąpiono ponad czterema tysiącami nowoczesnych lamp LED-owych. Nowe oświetlenie rozbłysło na prawie 70 ulicach miasta. W Gdyni reprezentacyjny Bulwar Nadmorski zostanie w całości rozjaśniony estetycznymi, przyjaznymi dla środowiska lampami. Natomiast w Ustce w technologii energooszczędnej LED zrealizowanych zostanie ok. 1000 nowych punktów świetlnych. Energa rozświetla także ulice także w innych regionach. W ub. tygodniu podpisana została umowa z Burmistrzem Płońska na konserwację i eksploatację oświetlenia ulicznego – 1444 punktów świetlnych.

Zastosowanie matryc LED-owych pozwala na znaczne oszczędności w budżecie samorządów oraz ma pozytywne oddziaływanie ekologiczne. Nowoczesne oświetlenie jest bowiem bardziej przyjazne dla środowiska. Natomiast redukcja emisji CO2, uzyskana w wyniku modernizacji oświetlenia, pozwala wypełniać założenia gminnych planów gospodarki niskoemisyjnej, a więc realizować cele wyznaczone samorządom przez ustawodawcę.

Inteligentne przejście dla pieszych w Gdańsku przy Trakcie Św. Wojciecha jest oświetlone zgodnie z europejską normą PN−EN 13 201:2005. Fot. Energa Oświetlenie.

  źródło: Biuro Prasowe Grupa ENERGA Załączniki: Bezpieczniej z Energą na doświetlonych przejściach transport, ekonomia/biznes/finanse - Energa poprawia bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Spółka Hashtagi: #transport #ekonomia/biznes/finanse

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy