ekonomia transport

10 dni do Euro2012 – Co zrobić po stłuczce z obcokrajowcem?

10 dni do Euro2012 – Co zrobić po stłuczce z obcokrajowcem?
Data publikacji: 29.05.2012 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: 10 dni do Euro2012 – Co zrobić po stłuczce z obcokrajowcem? Kategoria: transport, ekonomia/biznes/finanse Kierowcom ubezpieczonym w WARCIE,

Data publikacji: 29.05.2012 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: 10 dni do Euro2012 – Co zrobić po stłuczce z obcokrajowcem? Kategoria: transport, ekonomia/biznes/finanse

Kierowcom ubezpieczonym w WARCIE, nawet mającym samo OC, operatorzy Centrum Alarmowego podpowiedzą co robić razie stłuczki z obcokrajowcem i zorganizują holowanie rozbitego samochodu. Poruszając się po polskich drogach w czasie Euro2012, warto mieć przy sobie tzw. wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym.

W czasie Euro2012, pojawi się na naszych drogach wielu kierowców z zagranicy, przyzwyczajonych do innej kultury jazdy i nieco lepszych dróg. Część będzie miała nawet kierownicę z innej strony niż zwykle. Wielu przyjedzie tylko na mecz, bez noclegu – więc mogą być bardzo zmęczeni. To wszystko sprawia, że ryzyko stłuczki z obcokrajowcem w tym okresie jest dużo większe. Co w tej sytuacji zrobić, żeby łatwo i szybko otrzymać odszkodowanie za zniszczone z jego winy auto?

– Przede wszystkim warto mieć przy sobie tzw. wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. To uniwersalny, znany w całej Europie dokument pozwalający na zebranie wszystkich danych dotyczących szkody, okoliczności zdarzenia, czyli wszystkich elementów ułatwiających potem wypłatę odszkodowania – mówi Adam Fulneczek, dyrektor ds. strategii likwidacji szkód w WARCIE.

Taki dokument można pobrać np. ze strony internetowej WARTY (www.warta.pl).

Po wypadku warto najpierw rozejrzeć się, czy byli jacyś świadkowie zdarzenia i poprosić ich o dane kontaktowe, które należy wpisać w formularzu oświadczenia. Potem należy z drugim współuczestnikiem wypadku uzupełnić wszystkie potrzebne dane. Po spisaniu danych pozostaje pytanie: co z rozbitym autem?

WARTA na pomoc

– Każdy posiadacz polisy OC czy AC w WARCIE może wezwać na miejsce wypadku holownik, który przewiezie uszkodzony samochód we wskazane miejsce, ale nie dalej niż100 kmod miejsca wypadku. Oczywiście jeśli klient ma wykupiony szerszy niż standardowy pakiet assistance, limity kilometrowe są wyższe, a w najszerszym wariacie holujemy auto naszego klienta bez limitu kilometrów w Polsce i 800 km za granicą – mówi Adam Fulneczek.

A to już wiesz?  Polski transport - wraz z szybkim rozwojem rosną wyzwania

Dodaje, że operatorzy Centrum Alarmowego WARTY podpowiedzą też klientom korzystającym z pomocy, jak postępować dalej w przypadku stłuczki z obcokrajowcem.

Po zabezpieczeniu rozbitego samochodu czas zająć się zgłoszeniem szkody. Tu dalsze scenariusze zależą od tego, czy mamy ubezpieczenie AC w WARCIE, czy tylko OC. W tym pierwszym wypadku można skorzystać ze swojej polisy, żeby szybko i sprawnie naprawić samochód. Można to zrobić w praktyce bez obawy o utratę zniżek, bo jeśli towarzystwo odzyska od sprawcy szkody wypłacone z AC pieniądze, nie będzie podstaw do korekty zniżek klienta.

Odpowiedzialność obcokrajowca

Posiadacze samego OC, muszą korzystać z ubezpieczenia sprawcy i znaleźć tzw. korespondenta ubezpieczyciela zagranicznego kierowcy sprawcy szkody. To polskie towarzystwo, które ma pomóc z takich sytuacjach poszkodowanemu Polakowi z uzyskaniu odszkodowania. Można to zrobić korzystając z wyszukiwarki na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (www.pbuk.pl)

– Jeśli ubezpieczyciel sprawcy wypadku nie ma wyznaczonego korespondenta, szkodę należy zgłosić albo do WARTY, albo PZU. Tylko ci dwaj ubezpieczyciele mają uprawnienia do występowania w takich wypadkach jako agent PBUK – mówi Adam Fulneczek.

Okazuje się też, że można liczyć na wypłatę nawet w przypadku gdy obcokrajowiec nie miał ubezpieczenia OC – wtedy zobowiązania przejmuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W takiej sytuacji można zgłosić szkodę do dowolnego ubezpieczyciela, który sprzedaje ubezpieczenia komunikacyjne, a więc w tym oczywiście do WARTY.

– Obecnie można to zrobić u nas zarówno z miejsca wypadku przy pomocy specjalnej aplikacji na smartfony WARTA Mobile, ze strony internetowej oraz przez telefon – mówi Adam Fulneczek.

Towarzystwo analizuje sprawę, ustala wysokość odszkodowania, ale samą wypłatę realizuje już Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

 

Wcześniej w tym cyklu pisaliśmy:

20 dni do Euro2012 – Jak szybko ubezpieczyć się przed wyjazdem za granicę?

A to już wiesz?  Poczta Polska: wysyłamy o 30 proc. paczek więcej

30 dni do Euro2012 – Jak zapewnić sobie wsparcie w razie wypadku lub choroby?

40 dni do Euro2012 – Jak zabezpieczyć się na wypadek wyrządzenia szkód kibicom?

50 dni do Euro2012 – Jak dobrze ubezpieczyć szyby?

60 dni do Euro2012 – Jak zabezpieczyć się wynajmując mieszkanie kibicom?

70 dni do Euro2012 – Firmy szukają dodatkowej ochrony przed wandalami

80 dni do Euro2012 – Pakiet mieszkaniowy może chronić nie tylko nieruchomość

90 dni do Euro2012 – Pomoc na drodze nie tylko po wypadku

100 dni do Euro2012 – WARTA Mobile ułatwi uzyskanie pomocy i zgłoszenie szkody

  źródło: Biuro Prasowe Grupa WARTA Załączniki: 10 dni do Euro2012 - Co zrobić po stłuczce z obcokrajowcem? transport, ekonomia/biznes/finanse - Hashtagi: #transport #ekonomia/biznes/finanse

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy