Silniki Diesla firmy Volvo

Silniki Diesla firmy Volvo

Nowa generacja pięciocylindrowych silników Diesla firmy Volvo


Wyższe osiągi i mniej szkodliwych emisji

Większa, elektronicznie sterowana turbosprężarka

Udoskonalony układ wtryskowy

Wydajniejszy układ sterowania pracą silnika

Skuteczniejszy układ recyrkulacji spalin

Bezobsługowy filtr cząstek stałych

Sześciostopniowe skrzynie biegów

Napęd na wszystkie koła z funkcją Instant Traction do wszystkich większych modeli Volvo


Nowa generacja pięciocylindrowych silników Diesla firmy Volvo


Wyższe osiągi i mniej szkodliwych emisji

Większa, elektronicznie sterowana turbosprężarka

Udoskonalony układ wtryskowy

Wydajniejszy układ sterowania pracą silnika

Skuteczniejszy układ recyrkulacji spalin

Bezobsługowy filtr cząstek stałych

Sześciostopniowe skrzynie biegów

Napęd na wszystkie koła z funkcją Instant Traction do wszystkich większych modeli Volvo


Turbosprężarka nowej generacji - wyższa moc

Zwiększenie osiągów w głównej mierze należy zawdzięczać usprawnieniu wymiany powietrza i gazów spalinowych oraz udoskonaleniu turbosprężarki i układu wtryskowego.

Zwiększony przekrój większości kanałów doprowadzających powietrze i gazy spalinowe oraz złagodzone krzywizny przyczyniły się do większej wydajności i mniejszych oporów przepływu.

Nowej generacji turbosprężarka ma elektroniczne sterowanie, umożliwiające szybką i precyzyjną regulację ciśnienia doładowania. Większa turbina napędowa sprężarki zapewnia wyższy moment obrotowy i większą moc. Ponadto regulowane łopatki turbiny zostały odpowiednio pochylone, aby uzyskać większy wydatek przepływu gazu w całym zakresie prędkości, a tym samym większą sprawność turbodoładowania. Zmiany te przyczyniły się do uzyskania bardziej dynamicznych przyspieszeń oraz wyższych prędkości maksymalnych samochodu.

Obudowa turbosprężarki jest obecnie chłodzona cieczą, co jest rzadko spotykane w jednostkach o zapłonie samoczynnym. Podyktowane to jest wyższymi osiągami nowego silnika, a także umożliwia kontynuację chłodzenia turbosprężarki po zatrzymaniu pracy silnika. Jest to szczególnie korzystne w sytuacji krótkiego postoju po jeździe z dużą prędkością, np. przy uzupełnianiu paliwa na autostradzie.


Udoskonalony wtrysk paliwa - wyższe osiągi i niższy poziom emisji spalin

Podobnie jak poprzednio, w komorach spalania cylindrów wytwarzane jest zawirowanie powietrza. Zastosowanie nowego, elektronicznie sterowanego zespołu przepustnic w kolektorach dolotowych umożliwiło płynną regulację poziomu zawirowania i dzięki temu niezwykle precyzyjne sterowanie procesem spalania w zależności od warunków jazdy oraz aktualnej prędkości obrotowej i obciążenia silnika.

W układzie wtryskowym zastosowano nowe, siedmiootworowe wtryskiwacze, zamiast dotychczasowych pięciootworowych. Uzyskano dzięki temu większe rozdrobnienie paliwa w mieszance i efektywniejsze spalanie. Wtrysk podzielony jest na trzy fazy: wtrysk pilotujący, wtrysk zasadniczy i dotrysk. Ta ostatnia faza jest nowowprowadzona i oprócz czystszego spalania ułatwia regenerację filtra cząstek stałych.

Całkowicie nowy, elektronicznie sterowany zespół wysokowydajnych świec żarowych pozwolił wyraźnie skrócić czas wstępnego podgrzewania silnika, przyczyniając się do łatwiejszego rozruchu przy niskich temperaturach otoczenia.


Nowy układ sterowania pracą silnika - mniejsza emisja zanieczyszczeń

Dzięki wprowadzeniu szeregu nowych i udoskonaleniu dotychczasowych rozwiązań, nowy silnik o zapłonie samoczynnym legitymuje się bardzo niskim poziomem toksyczności spalin. Przejawia się to na przykład o połowę niższą zawartością tlenków azotu (NoX).

Nowej generacji układ sterowania, dzięki zwiększonej wydajności i większej liczbie czujników bardziej precyzyjnie steruje elementami odpowiedzialnymi za pracę silnika. Należy do nich elektroniczne sterowanie przepustnicy, zapewniające bardziej precyzyjną regulację dopływu powietrza, oraz nowy, bardziej wydajny zawór recyrkulacji spalin.


Nie tylko w wersjach mechaniczną, ale również z automatyczną skrzynią biegów reaktor katalityczny umieszczony został blisko silnika, co umożliwia jego szybsze rozgrzanie i wcześniejsze rozpoczęcie procesu oczyszczania spalin. Ponadto jest on większy niż w poprzednio. Wyposażono go także w czujnik tlenu, który pozwala precyzyjnie regulować skład mieszanki paliwowo-powietrznej oraz zawartość toksycznych składników w spalinach.


Filtr cząstek stałych w standardzie - 95% skuteczności filtrowania

Wszystkie wersje nowych silników o zapłonie samoczynnym są standardowo wyposażane w filtr cząstek stałych, który z wysoką skutecznością usuwa sadzę z gazów spalinowych, osiągając sprawność filtrowania 95%. Jest to powlekany filtr typu CDPF (Coated Diesel Particulate Filter), w którym specjalna powłoka wspomaga proces wypalania wychwyconych cząstek stałych. Eliminuje to konieczność stosowania specjalnych dodatków oraz okresowej obsługi filtra. Proces wypalania cząstek sadzy trwa około 20 minut i realizowany jest w sposób automatyczny co 500 - 1000 km przebiegu, w zależności od warunków jazdy.


Trzy wersje silnika

Nowa jednostka o zapłonie samoczynnym dostępna jest w trzech wersjach o jednakowej pojemności skokowej i wspólnych rozwiązaniach technicznych.


Moc silnika KM/kW - Moment obrotowy


D5 185/136 (poprzednio 163/120) 400 Nm (poprzednio 340)

2.4D 163/120 (poprzednio 130/96) 340 Nm (poprzednio 280)

D 126/92 (poprzednio 116/85) 300 Nm (poprzednio 280)


Oprócz zmian technicznych wydłużono też przebiegi międzyobsługowe tych silników z 20000 do 30000 km.


Sześciostopniowe mechaniczne i automatyczne skrzynie biegów - bardziej sportowy styl jazdy

W standardowej wersji wyposażenia samochodu silnik D5 współpracuje z sześciostopniową mechaniczną skrzynią biegów, zdolną przenieść tak wysoki moment obrotowy. Sześć biegów pozwala na bardziej sportowy styl jazdy. Skrzynia ta jest opcjonalnie dostępna także z silnikiem 2.4D.

Ponadto jeszcze w tym roku zostanie wprowadzona nowa automatyczna skrzynia biegów. Również ona będzie miała sześć biegów i będzie opcjonalnie dostępna w wersjach z silnikami D5 i 2.4D. Wyróżniać ją będzie bardzo krótki czas reakcji, w szczególności przy gwałtownym wciśnięciu pedału przyspieszania („kick-down”). Funkcja blokady przekładni hydrokinetycznej pozwala w szerokim zakresie prędkości obrotowych silnika uzyskiwać odpowiednią siłę napędową i dobre własności jezdne, co jest szczególnie istotne przy przewożeniu ciężkich ładunków lub holowaniu przyczepy.


Napęd na cztery koła z funkcją Instant Traction - wielkie możliwości


Zastosowany po raz pierwszy w modelu Volvo XC90 V8 udoskonalony napęd na cztery koła z funkcją Instant Traction obecnie dostępny jest w pozostałych wersjach silnikowych tego modelu. Planowane jest także wprowadzenie go w wersjach AWD modeli S60, S80, V70 oraz w modelu XC70. Funkcja Instant Traction ułatwia ruszanie na śliskich nawierzchniach, zapewniając natychmiastowe przekazanie odpowiedniej siły napędowej na koła tylne.

Powrót


tłumacz http://www.cacadu.com.pl szkolenia jezykowe, kursy dla firm http://www.cacadu.com.pl, jzyk przez skype
tłumacz http://www.cacadu.com.pl agencja tłumaczeń, tBumaczenia, http://www.cacadu.com.pl tłumacze kraków