Legendarnej piękności Volvo stuka pięćdziesiątka

Legendarnej piękności Volvo stuka pięćdziesiątka

W pewien ciepły, letni piątek 1956 roku Volvo przedstawiło całkowicie nowy samochód - o nazwie Amason. Nazwa kojarzyła się z Amazonką, lecz w pisowni znalazło się „s”, a nie „z”. Ledwie więc samochód zdążył się ukazać, a już jego kontrowersyjne imię stało się tematem gorących dyskusji. Pomimo polemik towarzyszących jego początkom, przez ponad dziesięć lat był jednym z najlepiej sprzedających się modeli Volvo.

3 sierpnia nowe czterodrzwiowe Volvo Amazon/120 zostało pokazane podekscytowanej publiczności podczas konferencji w Skovde. Podwozie wystawianego samochodu miało numer 2, kierownicę po prawej stronie, dwukolorowy lakier i różniło się pod wieloma względami od wersji produkcyjnej, tak od wewnątrz, jak i z zewnątrz.

Samochód zaprojektował młody projektant Jan Wilsgaard, którego zainspirowało wzornictwo ówczesnych aut włoskich, brytyjskich i amerykańskich. W rezultacie powstał ponadczasowy projekt, którego niektóre elementy nadal wykorzystywane są w samochodach Volvo.

Plany związane z silnikiem obejmowały kilka różnych propozycji (na przykład mały V8), zakończyły się jednak zastosowaniem rzędowej czwórki o pojemności 1,6 l i mocy 60 KM. Silnik B16 był nowersją wersją silnika B4B z PV444. Napęd był przekazywany na tylne koła za pośrednictwem trzystopniowej skrzyni biegów, ale już podczas pierwszego pokazu w Skovde dały się słyszeć pomruki niezadowolenia, wywołanego brakiem czwartego biegu. Tak czy inaczej, nowe Volvo było bardzo miłym dla oka autem, z którym wiązano wielkie nadzieje na przyszłość.

Powrót


tłumacz http://www.cacadu.com.pl szkolenia jezykowe, kursy dla firm http://www.cacadu.com.pl, jzyk przez skype
tłumacz http://www.cacadu.com.pl agencja tłumaczeń, tBumaczenia, http://www.cacadu.com.pl tłumacze kraków