Amazon staje się 122 - Volvo

Amazon staje się 122 - Volvo

Volvo 122 było nazwą tego modelu poza krajami skandynawskimi, jednak na niektórych rynkach używane były też numery 12 i 1200. W rezultacie linia samochodów została oficjalnie ochrzczona numerami 120. Zakładano możliwość zmiany ostatniej cyfry w razie pojawienia się innych wersji modelu w przyszłości. Pierwsze dostawy do klientów nastąpiły na przełomie lutego i marca 1957 roku. Zniknęły duże chromowane litery Volvo na tylnym zderzaku i prostokątne lampki kierunkowskazów na przednich błotnikach. Nowy samochód był wyposażony w pasy bezpieczeństwa, montowane standardowo przy przednich siedzeniach, zaś kierunkowskazy na przednich błotnikach zostały nieco przesunięte. Auto zyskało też nowy znaczek Amazon.

Przez pierwszych kilka lat było dostępne wyłącznie jako czterodrzwiowy sedan, który natychmiast zdobył ogromną popularność i wkrótce pobił wyniki sprzedaży starszego modelu PV444/544. Kolejną wersją, wypuszczoną w 1958 roku, był 122S (S od sportowy). Większa moc i od dawna pożądana czterostopniowa skrzynia biegów sprawiły, że samochód uważany był za niezwykle atrakcyjny.

W rok później - w 1959 - Volvo Amazon i PV544 stały się pierwszymi samochodami na świecie, w których standardowo montowano trzypunktowe pasy bezpieczeństwa dla pasażerów przednich siedzeń.

Pierwotna cena sprzedaży wynosiła 12 600 koron szwedzkich. Samochód produkowany był w ówczesnej fabryce Volvo w Lundby. Amazon był pierwszym samochodem, który zjechał z taśm montażowych w fabryce Torslanda, otwartej w 1964 roku. Był też pierwszym autem Volvo, które produkowane było w belgijskim mieście Ghent, gdzie otwarto zakład w 1965 roku. Jego montaż dla potrzeb rynku kanadyjskiego odbywał się też w Halifax w Kanadzie. Kanadyjskie Amazonki były sprzedawane pod nazwą Volvo Canadian.

Od 60 do 115 KM

W 1961 roku wprowadzono dwudrzwiową wersję Amazon, nazwaną 121, z kolei w 1962 roku Amazonka zyskała więcej drzwi. Na sztokholmskich targach motoryzacyjnych przedstawiono wersję kombi o numerze 220. Nazwa Amazon została oficjalnie zarzucona już w 1961 roku, dlatego też samochody na poszczególnych rynkach nazywano różnymi numerami. Pomimo to Amazonki były wciąż produkowane i sprzedawane przez szwedzkie Volvo aż do końca 1970 roku.

W miarę upływu czasu rozwiązania techniczne samochodu były udoskonalane. Silniki zwiększały moc i rozmiary - od 1,6 l do 1,8 l, aż wreszcie także do 2 litrów (silnik B20). Moc wzrosła od pierwotnych 60 KM do 115 KM w sportowej wersji 123 GT. Samochód w krótkim czasie zyskał cztery biegi, w tym ostatnie przełożenie było nadbiegiem. Układ hamulcowy został wyposażony

w tarcze zamiast bębnów i pod koniec okresu produkcji także we wspomaganie. Prądnica ustąpiła miejsca alternatorowi.

123 GT miał największą moc spośród różnych modeli 120. Był on standardowo wyposażony między innymi w obrotomierz, sportową trójszprychową kierownicę i kontrolki pomocnicze. Najmniej ekscytującą wersją sto dwudziestki był model Favorit - prostsze i tańsze auto, które - pomimo swej nazwy - nigdy nie doczekało się faworyzowania.

W sumie jednak, seria 120 sprzedawała się w tamtych czasach doskonale. Wystarczy wspomnieć, że liczba wyprodukowanych w ciągu 21 lat modeli PV444/544 wyniosła 440 000, zaś liczba sto dwudziestek powstałych w ciągu zaledwie 14 lat sięgnęła 667 323. Przeszło połowę z nich przeznaczono na eksport.

Ostatnia wyprodukowana Amazonka (!) zjechała z taśm montażowych w fabryce Torslanda 3 lipca 1970 roku, kończąc produkcję tej wieloletniej serii wytrzymałych i godnych zaufania samochodów. To między innymi dzięki nim Volvo zyskało reputację producenta bezpiecznych i atrakcyjnych cenowo samochodów dobrej jakości. To niezwykle wszechstronne auto oddało usługi tysiącom rodzin na całym świecie, a także licznym oddziałom policji. Wygrało też między innymi rajd Acropolis. Na całym świecie żyją jeszcze tysiące Amazonek, stanowiących elementy samochodowych kolekcji lub służących nadal w codziennym funkcjonowaniu swoim właścicielom.

Powrót


tłumacz http://www.cacadu.com.pl szkolenia jezykowe, kursy dla firm http://www.cacadu.com.pl, jzyk przez skype
tłumacz http://www.cacadu.com.pl agencja tłumaczeń, tBumaczenia, http://www.cacadu.com.pl tłumacze kraków