Volvo - Amason staje się Amazonem

Volvo - Amason staje się Amazonem

Nazwa Amason została wybrana ze względu na swoje oryginalne znaczenie. Żelazne logo Volvo kojarzy się z męskością, natomiast nowa nazwa nawiązywała do kobiecości. Według mitologii greckiej Amazonki były wojowniczkami, posługującymi się w walce łukami i strzałami. Według legend amputowały sobie prawe piersi, aby móc lepiej wykorzystywać swoje śmiercionośne narzędzie walki (z greckiego a mazos oznacza bez piersi). Te silne kobiety wystąpiły przeciw Grekom i stanęły po stronie Trojan w Wojnie Trojańskiej. Amazonki użyczyły swego imienia nie tylko samochodom i motorowerom, lecz także na przykład rzece - Amazonce.

Pisownia słowa Amason zmieniła się na Amazon, jeszcze zanim samochód Volvo pokazał się na rynku, nazwa zdawała się więc oryginalna. Jednak jak się okazało, pomysłodawcy nazwy nie mieli wielu powodów do radości.

Producent niemieckich jednośladów – Kreidler – wprowadził wcześniej motorower o nazwie Amazone, nazwę tę opatentował i uważał się za jedynego uprawnionego do jej użytku producenta. Ostatecznie firmy ustaliły, że Volvo wolno będzie posługiwać się nazwą wyłącznie na rynku skandynawskim. Tymczasem jednak motorower Amazone zniknął z rynku już w 1959 roku. Gdyby Volvo upierało się przy swoim i wykazało nieco cierpliwości, zapewne zyskałoby prawo do nazwy, dzięki czemu samochód firmy mógłby nosić to samo imię w każdym kraju.

Dziś, kiedy wpisze się do internetowej wyszukiwarki nazwę „amazon”, pokazuje się 965 000 000 trafień! Większość z nich zdecydowanie nie odnosi się do motoroweru, ale też nie nawiązuje do samochodu Volvo. Nazwa jest obecnie powszechnie używana w kompletnie innych kontekstach. Zabawnym szczegółem tej historii jest to, że Volvo zachowało międzynarodową pisownię wymagającą litery „z” w środku, choć auto sprzedawane było pod tą nazwą wyłącznie w Skandynawii.

Powrót


tłumacz http://www.cacadu.com.pl szkolenia jezykowe, kursy dla firm http://www.cacadu.com.pl, jzyk przez skype
tłumacz http://www.cacadu.com.pl agencja tłumaczeń, tBumaczenia, http://www.cacadu.com.pl tłumacze kraków